W co pakować żywność?

Opakowania na żywność: ogromny temat! Dostępność rodzajów i form opakowań wydaje się niemal nieskończona, ale to tylko takie wrażenie.  Z pomocą tego artykułu zrozumiecie lepiej, jak to wszystko wygląda i "z czym to się je"!

Rodzaje opakowań. Podział ze względu na przeznaczenie, materiał wykonania, kształt oraz hermetyczność

Obecny świat jest nie do wyobrażenia bez produktów, które ochraniają inny produkty, czyli bez opakowań. Liczba ludności na Ziemi stale wzrasta wraz z ich potrzebami, także tymi dotyczącymi coraz to nowszych rozwiązań w dziedzinie pakowania, szczególnie pakowania żywności. Postęp technologii doprowadził do tego, że mnogość form opakowań na żywność jest bardzo zróżnicowana i niemal przytłaczająca. Cechami dobrego opakowania są jego zdolności do ochrony żywności, możliwości jej transportu, konserwacji, a także tego, czy dane opakowanie we właściwy sposób poinformuje konsumenta o właściwościach produktu, który będzie spożywał. Trzeba również dodać, że każde opakowanie, w którym znajduje się żywność, musi spełniać wymogi higieniczne i sanitarne, oraz umożliwiać transport w różnych warunkach. Dla klienta, który kieruje się w życiu określonymi wartościami, ważne jest, by opakowanie było neutralne dla środowiska naturalnego i sprawiało, że przechowywana w nim żywność była świeża i zdrowa. Dlatego też powstają specjalne regulacje, na przykład te w Unii Europejskiej, które określają, w jaki sposób opakowanie na żywność może być produkowane, by spełniało określone normy. Chodzi o to, by było zdrowe nie tylko dla żywności (by nie psuło jej smaku i właściwości odżywczych), ale by było równie przyjazne środowisku. Na świecie wyróżnia się dużo form opakowań, a także kryteriów, przy pomocy których dokonuje się ich podziału. Wyróżniamy więc podział ze względu na funkcję, jaką pełni dany rodzaj opakowania, na materiał, z którego zostało wykonane, na kształt i wreszcie podział na hermetyczne i na te, które hermetyczne nie są.

Papier do pakowania żywności

Papier do żywności, jako forma opakowania, pozostaje jednym z najlepszych rozwiązań, jeśli chodzi o przyjazność zarówno dla jedzenia, jak i dla środowiska naturalnego. Łatwo się rozkłada i nie niszczy przestrzeni naturalnej, a także w zdecydowanie korzystny sposób wpływa na walory smakowe pakowanej żywności. Trzeba również zaznaczyć, że papier to nie jest zwykła płachta bibuły, w którą zawija się jedzenie! Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym ilość form papierowych opakowań jest niesamowicie wysoka i charakteryzuje się dużą różnorodnością, umożliwia także przetrzymywanie żywności w długim terminie. Opakowania tworzy się, po prostu, z papieru, z tektury falistej i kartonu, trzeba mieć więc na uwadze to, że papierowe opakowania charakteryzują się lekkością. Stanowią ponad 40% wszystkich rodzajów opakowań, a wraz z rosnącą świadomością ekologiczną społeczeństwa i jego potrzebami, udział procentowy opakowań papierowych na rynku będzie wzrastał.

Szkło jako opakowanie do żywności

Obok opakowań z papieru, to opakowania szklane są jednym z najpopularniejszych rodzajów opakowań do żywności. Od wielu lat są tradycyjnym rodzajem opakowania do jedzenia, choć w obecnym świecie coraz częściej są wypierane przez inne rodzaje, na przykład przez wcześniej wspomniany papier i w wielu przypadkach również plastik. Szkło, mimo tego, że jego produkcja jest skomplikowana i wymaga wysokich nakładów energetycznych, ma wiele zalet. Jest hermetyczne i obojętne chemicznie, dlatego ani nie wpływa na smak jedzenia, które znajduje się w jego wnętrzu, ani nie dopuszcza czynników środowiskowych do tego, co znajduje się w środku. Dlatego też przechowywana w szkle żywność nie zmienia swoich walorów smakowych i nie psuje się. Poza tym każdy konsument, który posiada mikrofalówkę, wie, że to właśnie w szkle może podgrzewać żywność bez martwienia się o to, że opakowanie ulegnie zanieczyszczeniu albo, co gorsza, w jakiś sposób przeniknie do żywności.

Podsumowanie

Bez względu na to, które z opakowań wybierzemy, wiedzmy jedno: należy kierować się nie tylko naszymi preferencjami, ale również tym, co dobre dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego. Wtedy na pewno wybierzemy korzystnie, a żywność, którą będziemy spożywać, będzie zdrowa i smaczna!