5 najbardziej przydatnych narzędzi ogrodniczych

Narzędzia ogrodnicze są niezbędne wszędzie tam, gdzie uprawiasz choćby najmniejszy kawałek ziemi. Większość prac ogrodowych wymaga przynajmniej podstawowych przyrządów, inne natomiast idą znacznie szybciej, gdy masz odpowiedni sprzęt. Wybierając narzędzia do ogrodu, patrz na jakość, bo wybrane produkty zostaną z Tobą na przynajmniej kilka lat.

Podstawowe ręczne narzędzia ogrodnicze

Każdy ogród potrzebuje najprostszych narzędzi ogrodniczych, od których rozpoczniesz większość prac. Niezależnie, czy ogrodem zajmujesz się od dawna, czy dopiero zaczynasz, te rzeczy będą Ci niezbędne:
  • Łopata
Używana przy prawie każdej pracy ogrodowej, nawet tej wykonywanej na małym tarasie. Niezależnie, czy będziesz coś sadzić, przekopywać czy aranżować cokolwiek innego- użyjesz łopaty. Sprawdź w sklepie, czy wybrana łopata jest wygodna. Nie zawsze estetyczne narzędzia są również praktyczne. Zwracaj uwagę na długość trzonka i materiał, z którego jest wykonany. Dobrym pomysłem są te wykonane z metalu, które przetrwają długie lata ogrodowych prac.
  • Grabie
Grabie wybieraj pod kątem powierzchni ogrodu, jaką masz do zagrabienia. Pamiętaj, że im dokładniej wygrabisz trawnik, tym większa szansa, że trawa pięknie wyrośnie w następnym sezonie. Niedokładnie zagrabiony trawnik zwiastuje gnicie liści, a te blokują rozwój trawy. Porządne grabienie liści ułatwią dobrze dobrane grabie. Szerokie i z małymi odstępami pomiędzy zębami powinny sprawdzić się najlepiej. Wybierając grabie, kieruj się ich jakością. Powinny dobrze leżeć w dłoni i posiadać odpowiedni poziom elastyczności, dzięki któremu z łatwością zgarniesz wszystkie liście naraz.
  • Sekator ręczny
Podstawowe ręczne narzędzia ogrodnicze w naszym zestawieniu zamyka sekator, za pomocą którego z łatwością przytniesz żywopłoty lub młode gałązki drzew. Dla ułatwienia pracy możesz wybrać sekator zwany "żyrafą", dzięki któremu sięgniesz wyżej i użyjesz mniej siły do przecięcia pędów, niż w tradycyjnym modelu. Jednoręczny sekator do cieńszych pędów- do 15 mm grubości, a dwuręczny do tych grubszych, do 40 mm grubości. Powyżej tej szerokości gałęzi konieczna będzie piłka ręczna lub elektryczna.

Przydatne narzędzia ogrodnicze do nawadniania i koszenia:

  • Konewka lub wąż ogrodowy
Konewka i wąż ogrodowy to przydatne narzędzia ogrodowe, bez których podlewanie roślin zajmuje znacznie więcej czasu. Dzięki odpowiedniej pojemności konewki możesz załatwić tę sprawę na raz, zwłaszcza w mniejszych ogrodach. W tych o większej powierzchni najlepiej sprawdzają się węże ogrodowe. Najtrwalsze i przystępne cenowo są konewki wykonane z materiału sztucznego. Ich niewielka waga sprawia, że nawet przy dużych pojemnościach są komfortowe w użyciu. Konewki zwykle posiadają dwa warianty użytkowania, jeden z deszczownicą, którą montuje się na końcu, drugi z bezpośrednim strumieniem wody, który kieruje się w konkretne miejsce. Na rynku znajdziesz również konewki z funkcją spryskiwacza. Nie brak również konewek wykonanych ze stali nierdzewnej lub ceramiki, ale ze względu na ich dużą wagę, raczej przeznacza się je do domowego użytkowania. Jeśli zdecydujesz się na wąż ogrodowy, pamiętaj o jego prawidłowym przechowywaniu tj. zwijaniu po każdym użyciu i chronieniu przed słońcem, dzięki czemu posłuży Ci naprawdę długo.
  • Kosiarka
Kosiarkę posiada większość ogrodników. W końcu trawa nie może rosnąć w nieskończoność, a pracę warto sobie ułatwiać. Przy wyborze kosiarki warto kierować się takimi samymi zasadami, jak przy wyborze grabi, czyli metrażem trawnika. Do małych ogródków poleca się kosiarkę elektryczną, a do większych spalinową. Kosiarka elektryczna jest niewielka, dosyć lekka i zwrotna. Dobrze sprawdza się przy trawnikach o nietypowych kształtach. Jej największą wadą jest konieczność podłączania do prądu, przez co ciągnący się za kosiarką kabel ogranicza mocno jej zasięg. Kosiarka spalinowa sprawdzi się tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej, jednak przez swoje duże rozmiary nie będzie pasować do każdego trawnika, a jej używanie będzie wymagać większego nakładu siły.