Jak działają kominki z płaszczem wodnym?

Na przestrzeni lat kominki przeszły ogromną metamorfozę. Jeszcze jakiś czas temu większości osób kojarzyły się głównie z nastrojową ozdobą salonów. Nie ogrzewały całego domu, ale służyły jedynie jako pomocnicze ogrzewanie. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Kominki z powodzeniem mogą służyć jako główne źródło ciepła w budynkach. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są kominki z płaszczem wodnym - Szczecin oferuje wiele miejsc, w których można je zakupić. To doskonała opcja dla wszystkich osób, które pragną połączyć urokliwy widok ognia w kominku z wykorzystaniem powstającego ciepła. Poniżej omówiona została zasada działania takiej instalacji, jej podstawowe elementy, a także zalety i wady.

Zasada działania kominka z płaszczem wodnym

Jak sama nazwa wskazuje, mechanizm działania takiego ogrzewania opiera się na wykorzystaniu wody. Kominki wyposażone są w płaszcze wodne. Czym one właściwie są? To nic innego jak osłona z podwójnymi ściankami. Pomiędzy nimi przepływa wspomniana już woda. Wykorzystywana jest ona głównie do zasilania instalacji centralnego ogrzewania. Jej podgrzewanie możliwe jest dzięki zamontowanemu wymiennikowi ciepła. Następuje wymiana ciepła pomiędzy spalinami a wodą. Taka instalacja sprawia, że woda z obiegu otwartego kominka nie łączy się z tą, pochodzącą z obiegu zamkniętego. Kominki muszą mieć zamontowane naczynie wzbiorcze, do którego wpływa nadmiar wody. To skutecznie niweluje ryzyko zagotowania się wody w grzejnikach i rurach. Poszukując kominków z płaszczem wodnym w Szczecinie, należy szukać również tego elementu.

Na co zwrócić uwagę wybierając takie ogrzewanie?

Montując kominki z płaszczem wodnym w Szczecinie warto pamiętać, aby wyposażyć je w stosowne narzędzia, służące odprowadzaniu nadmiaru ciepła. W tym celu montuje się otwarte naczynia wyrównawcze, zbiorniki buforowe czy zawory termostatyczne. W trosce o bezpieczeństwo domowników pomóc może również inwestycja w zasilanie awaryjne. Aby kominek mógł prawidłowo funkcjonować, należy też zainstalować sterowniki, pompy obiegowe oraz przepustnice powietrza. Aby części te mogły zadziałać, niezbędne jest podciągnięcie do kominka kabli elektrycznych. Takie aspekty warto przeanalizować już podczas budowy domu.

Wkłady kominkowe wodne – zalety i wady

Warto poznać zalety kominków z płaszczem wodnym - w Szczecinie coraz chętniej są one wybierane przez właścicieli domów. Dlaczego obserwuje się taką tendencję? Jedną z korzyści używania takiego ogrzewania na przełomie lat, jest spora oszczędność pieniędzy. Inwestycja ta jest znacznie bardziej korzystna niż tradycyjne kotły grzewcze i pozostałe rodzaje kominków. To nowoczesne rozwiązanie doceniane jest także za inny aspekt. Dzięki możliwości podłączenia instalacji do centralnego ogrzewania zyskuje się ciepłą wodę w kranie i kaloryferach. Większość konkurencyjnych kominków służy natomiast jedynie jako element dekoracyjny. Oceniając dany rodzaj kominka należy przeanalizować jego sprawność. Ta w przypadku płaszczy wodnych jest niezwykle duża (około 80%). Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że stosuje się w nich szczelny płaszcz wodny, otaczający niemal całą komorę spalania. Instalacja kominka z płaszczem wodnym nie należy do najłatwiejszych. Jednak nie należy się tym faktem zbytnio przejmować. Zazwyczaj producent kominka oferuje dowóz materiałów na miejsce i profesjonalne podłączenie wszystkich elementów.

Podstawowe wady

Omawiany rodzaj ogrzewania ma oczywiście swoje wady, o których również nie należy zapominać. Do zakupu kominka z płaszczem wodnym zniechęcać może koszt jego zakupu. Poza kupnem samego kominka, pamiętać należy także o konieczności wyposażenie się w inne, niezbędne elementy. Zalicza się do nich między innymi pompy, przyłącza czy sterowniki. W niektórych przypadkach koniecznością jest też zakup innego źródła ogrzewania. Kominki wymagają stałego nadzoru osoby przebywającej w budynku. W chłodniejsze dni konieczne jest dokładanie drewna nawet co kilka godzin. Posiadanie kominka wiąże się z koniecznością regularnego pozbywania się popiołu. Samo gromadzenie opału też może być problematyczne dla niektórych osób. Drewno powinno być przechowywane w miejscu, które umożliwi mu swobodne schnięcie.