Jak dobrać farbę do wnętrza?

Malowanie ścian to jeden z ważniejszych etapów wykańczania wnętrz, zarówno w nowym budynku, jak i w remontowanym. Dobór odpowiedniego koloru będzie wpływał na charakter pomieszczenia i to, jak będziemy się w nim czuć. Z kolei wybranie właściwego typu farby będzie decydowało o tym, jak funkcjonalna będzie dana przestrzeń, czy damy radę łatwo utrzymać ją w czystości i jak długo ściany będą wyglądać perfekcyjnie bez konieczności ponownego malowania. Zatem jak dobrać odpowiednią farbę do wnętrz?

Jak dobrać rodzaj farby do wnętrza?

Najczęściej wykorzystywane są obecnie farby akrylowe. Dzięki zastosowaniu w ich składzie żywicy pozostają bardzo trwałe, wyglądają efektownie, a przede wszystkim można je myć w przypadku zabrudzenia. Doskonale sprawdzą się zatem w salonach, pokojach i sypialniach.

W przypadku niektórych pomieszczeń należy sięgnąć jednak po produkty do zadań specjalnych, a to dotyczy przede wszystkim kuchni i łazienki. Panująca w tych wnętrzach wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, ściany są również narażone na zabrudzenia i powstawanie plam. Dlatego też warto wybrać trwalsze rodzaje farb, np. lateksowe, ceramiczne lub przeznaczone konkretnie do tych pomieszczeń i wzbogacone np. o mikrocząsteczki srebra uniemożliwiające rozwój grzybów i bakterii. Również w pomieszczeniach takich jak pokoje dziecięce czy przedpokoje, gdzie ściany często narażone są na zabrudzenia, warto postawić na emulsję lateksową, którą po prostu łatwiej skutecznie umyć.

Z tym zagadnieniem związany jest bezpośrednio wybór klasy ścieralności farby. Im jest wyższa, tym odporniejsza będzie powłoka i co za tym idzie – ochrona ściany. Farby I klasy można szorować na mokro, II – myć, III – wycierać na sucho. Niższych klas nie można myć w ogóle.

Jak dobrać kolor farby do pomieszczenia?

Oczywiście, dobór odpowiedniego koloru, jakim pomalujemy ściany, jest kwestią bardzo indywidualną w dużej mierze zależy od gustu i planowanego stylu całej aranżacji. W końcu odcień ścian musi współgrać z meblami, rodzajem i barwą podłogi, a także elementami stolarki okiennej i drzwiowej. Jest jednak kilka ciekawych zasad ogólnych, które można wykorzystać podczas wybierania kolorów, ponieważ pozwalają one na optyczną zmianę wielkości pomieszczenia, a nawet jego kształtu!

Najczęściej powtarzana zasada mówi, że małe pomieszczenia wymagają jasnych barw – wtedy stają się wizualnie większe – a w dużych zastosować można kolory ciemniejsze i bardziej intensywne, ponieważ to nada im przytulności. Jeśli chcemy, by dana przestrzeń bardziej przypominała kwadrat, odległe ściany pomalujmy ciemną farbą, a te bliskie – jasną.

Duże znaczenie ma również to, jakie w danym pomieszczeniu jest oświetlenie, zwłaszcza że odcień farby może wyglądać całkiem różnie w zależności od tego, czy oglądamy go w świetle dziennym czy sztucznym, warto sprawdzić to przed podjęciem ostatecznej decyzji. Ciemne wnętrza można łatwo rozjaśnić, wybierając ciepłe, jasne odcienie, za to te chłodne i ciemniejsze sprawdzą się w przestrzeniach dobrze oświetlonych, z dużymi oknami wychodzącymi np. na południe.

Pamiętać również trzeba o zjawisku, nazywanym psychologią kolorów. Barwa otoczenia może w znaczący sposób wpływać na nasze samopoczucie i sprzyjać odpoczynkowi lub wręcz przeciwnie – pobudzać do działania. I tak ciepłe intensywne barwy dodają nam energii i mobilizują do aktywności, z kolei ciemne, chłodne i pastelowe – pomagają się zrelaksować. Do przestrzeni często wykorzystywanych w ciągu dna w rozmaitych celach najlepiej wybrać barwy neutralne – np. szary, biały czy beżowy.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu farby do wnętrza?

Wybór odpowiedniej farby do wnętrz wcale nie jest łatwym zadaniem, jak mogłoby się to wydawać. Szeroki asortyment farb do wnętrz wysokiej jakości znajdziesz na stronie: https://otownetrze.pl/ - jeśli szukasz pomysłu, możesz zapoznać się z ofertą sklepu.

Malowanie wnętrz wymaga od nas większego planowania i wzięcia pod uwagę bardzo wielu czynników: przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń, intensywności, z jaką będą użytkowane, ich oświetlenia, kształtu, a także tego, jaka jest lub będzie cała aranżacja. Poszczególne style wnętrzarskie charakteryzują się upodobaniem do poszczególnych barw, dlatego jeśli nie mamy pomysłu i potrzebujemy inspiracji, wystarczy poszukać w internecie zdjęć gotowych wystrojów lub po prostu zestawień kolorów, które lubimy. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli na fotografii dany kolor wygląda pięknie, w innym pomieszczeniu o mniejszym lub większym naświetleniu będzie prezentował się zupełnie inaczej.