Jak wybrać dobrego projektanta wnętrz?

Urządzanie mieszkania wbrew pozorom nie jest łatwym i przyjemnym zajęciem, zwłaszcza dla kogoś, kto nie ma odpowiedniej wiedzy. Przyjmuje się, że kompleksowy projekt aranżacji wnętrza zajmuje profesjonalnemu architektowi ok. 60 godzin. Jeśli z doświadczenia nie jesteś projektantem wnętrz, to – jak zapewne się domyślasz – czas ten znacznie się wydłuży. Dlatego czasem lepiej zlecić to zadanie specjalistom. A jak wybrać dobrego projektanta wnętrz? Czym kierować się przy wyborze?

 

Przeanalizuj swoje możliwości finansowe

 

W pierwszej kolejności musisz przeanalizować swoje możliwości finansowe. Zastanów się, jaką kwotę jesteś w stanie poświęcić na projekt aranżacji wnętrza. Pamiętaj, że ceny takich usług mogą się znacznie różnić u poszczególnych projektantów wnętrz. Może być to 100 zł za metr kwadratowy, a może być to 200 zł za metr kwadratowy. Dlatego musisz wiedzieć, w jaką grupę celować.

 

Jeśli wiesz już, na ile możesz sobie pozwolić, czas zacząć wybierać interesujących Cię specjalistów, którzy świadczą usługi w przystępnej dla Ciebie cenie. Na tym etapie warto też zdecydować, jaka współpraca z projektantem wnętrz najbardziej Ci odpowiada. Jeśli wybierzesz kogoś, kto pracuje kilkaset kilometrów od Twojego mieszkania, musisz liczyć się z tym, że kontakt będzie trudniejszy i będą to zazwyczaj rozmowy przez telefon lub przez wiadomości e-mail. Jeśli nie odpowiada Ci taka forma komunikacji i wolisz spotkania face to face, to lepiej poszukać kogoś w swojej okolicy. Pamiętaj, że współpraca z projektantem wnętrz jest zazwyczaj długoterminowa, dlatego warto przeanalizować wszelkie za i przeciw, aby na kolejnych etapach nie było nieprzyjemnych niespodzianek.

 

Sprawdź wykształcenie projektanta i zapoznaj się z jego portfolio

 

Gdy wybierzesz projektanta wnętrz, który wstępnie Cię zainteresował, musisz oczywiście umówić się z nim na spotkanie. Podczas rozmowy przedstawiasz mu wszystkie swoje pomysły, inspiracje, a także wymagania względem jego pracy. Projektant wnętrz natomiast ocenia, czy jest w stanie spełnić Twoje wymagania, a także przedstawia Ci dokładnie swoją ofertę i warunki współpracy.

 

Najważniejszą kwestią przy wyborze projektanta jest sprawdzenie jego wykształcenia oraz portfolio. Pamiętaj, że masz pełne prawo do tego, aby dowiedzieć się o kompetencjach, czyli skończonych studiach czy kursach. Dzięki temu zyskasz pewność, że będziesz współpracował z prawdziwym profesjonalistą, który zna się na swojej pracy i wie, co robi.

 

Dlaczego warto zapoznać się z portfolio projektanta wnętrz? Dlatego, że każdy specjalista ma swój indywidualny styl, według którego wykonuje projekty. To normalne, że aranżacje niektórych specjalistów nie przypadają Ci do gustu. Pamiętaj, że we własnym domu musisz czuć się przytulnie, bezpiecznie i komfortowo. Dlatego, jeśli po zapoznaniu się z poprzednimi projektami architekta stwierdzisz, że jego styl nie jest dla Ciebie, śmiało możesz zrezygnować ze współpracy i poszukać kogoś, kto trafia w Twoje gusta.

 

Oceń komunikację z projektantem wnętrz

 

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest ocena poziomu komunikacji z projektantem wnętrz. Jeśli powierzasz aranżacje swojego mieszkania czy domu w obce ręce, to z pewnością zależy Ci na tym, aby osoba  wykonująca zlecenie słuchała Twoich potrzeb, a przede wszystkim liczyła się z nimi. Jeśli już na początku współpracy zauważysz, że coś jest nie tak, tzn. kontakt z wybraną przez Ciebie osobą jest trudny lub wręcz niemożliwy, to zrezygnuj z usług takiego projektanta.

 

Oprócz tego warto pamiętać, że projektant wnętrz to osoba, która realizuje przede wszystkim Twoje pomysły, nadając im profesjonalnego i funkcjonalnego kształtu. Zatrudniając specjalistę, nie godzisz się na działanie wbrew Tobie i Twoim inspiracjom. Po tym właśnie można poznać dobrego projektanta wnętrz. Jego zadaniem jest przede wszystkim zinterpretowanie Twoich oczekiwań i stworzenie z nich czegoś, co da zadowalający efekt.

 

Projektantów z wieloletnim doświadczeniem, którzy swoją pracę wykonują w pełni profesjonalnie, znajdziesz tutaj: https://rafael-design.com/.