Czym kierować się wybierając rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to przede wszystkim z wielu korzyści, jakie wiążą się z ich montażem. Są praktyczne nie tylko latem, ale i zimną. Aby jednak spełniały swoje zadanie, muszą być właściwie dobrane. Czym zatem kierować się wybierając rolety zewnętrzne?

Zalety rolet zewnętrznych

Jak wspomniano, zewnętrzne rolety okienne mają wiele zalet. Przede wszystkim zapewniają ochronę akustyczną. Dzięki swojej budowie oraz miejscu zamontowania skutecznie tłumią hałas dochodzący z zewnątrz. Jest to zatem bardzo dobre rozwiązanie w przypadku kiedy mieszkasz w dość głośniej okolicy. Zewnętrzne rolety zapewnią także zaciemnienie pomieszczenia. Idealnie zatem sprawdzają się latem. Warto wspomnieć także o tym, że zewnętrzne role mogą pomóc w ograniczeniu kosztów ogrzewania. Minimalizują bowiem straty cieplne. Nie można zapomnieć także o tym, że rolety to również skuteczny mechanizm antywłamaniowy. Jest to trudna przeszkoda dla włamywacza, a często wręcz nie do pokonania.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Odpowiadając na pytanie, jakie rolety zewnętrzne wybrać, wiedzieć trzeba, iż na rynku wyróżnić można kilka ich rodzajów. Pierwszym z nich są rolety elewacyjne. Są stosowane najpowszechniej. Montowane są na elewacji budynku poprzez przytwierdzenie ich tuż nad oknem. Dostępne są również rolety naokienne. Skrzynka rolety w tym przypadku montowana jest we wnęce okiennej. Innym typem rolet zewnętrznych są rolety nakładane. Są bardzo estetyczne, jednak zamontowane mogą być wyłącznie w przypadku wymiany okien. Są bowiem całkowicie chowane w ścianie. Wspomnieć trzeba również o roletach podtynkowych. Montowane są w elewacji budynku. Oznacza to, że decyzja o ich montażu musi zapaść jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Każdy z wymienionych rodzajów rolet zewnętrznych ma swoje zalety i wady. Wybór zależy od momentu, w których miałby zostać zamontowane oraz od indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Wybór rolet zewnętrznych

Wybierając rolety zewnętrzne okienne, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Dotyczy to każdego z wymienionych rodzajów rolet. Pierwszym kryterium jest sposób wykonania. Mowa tu przede wszystkim o zastosowanych materiałach przy ich konstruowaniu. Muszą być to materiały niezwykle trwałe. Ważne, aby zastosowane zostały także wzmacniane wieszaki, prowadnice oraz profile. Uwagę zwrócić należy także na jakość zamków blokujących rolety. Drugim ważnym kryterium jest sposób sterowania. Pod tym kątem rolety zewnętrzne podzielić można na te ręczne oraz automatyczne. W pierwszym przypadku rozwijać i zwijać rolety będziesz musiał samodzielnie za pomocą zwijacza w postaci linki lub taśmy. W drugim przypadku rolety wyposażone są w silnik elektryczny. Umożliwia on sterowanie roletami za pomocą pilota. Jest to zatem dość wygodne rozwiązanie. Tym bardziej że umożliwia ono sterowanie każdą roletą z osobna. Trzecim istotnym kryterium jest materiał, z którego rolety zostały wykonane. Tu najważniejszy jest pancerz rolet. Dużą wytrzymałością cechuje się pancerz stalowy. Dobrym wyborem będzie także ten wykonany z aluminium bądź PCV. Nie można zapomnieć o jakości materiału izolacyjnego. Zwykle jest to pianka poliuretanowa.