Jak działają biokominki?
Jak działa biokominek?
Biokominek to nic innego jak urządzenie zapewniające źródło ogrzewania. Od tradycyjnych kominów różni się spalanym materiałem: do wytworzenia ciepła stosowane jest biopaliwo (żelowe lub płynne), co sprawia, że kominka nie trzeba podłączać do instalacji grzewczej ani komina, bowiem nie powstaje dym ani sadza. Dzięki temu cała energia cieplna zostaje w pomieszczeniu i idealnie rozchodzi się w całym jego wnętrzu. Już kilka minut po rozpaleniu ognia w kominku możemy odczuć wzrost temperatury. Paliwa nie należy jednak dolewać do płonącego ognia. W wyniku spalania biopaliwa powstaje także para wodna, która nawilża powietrze i ułatwia oddychanie. Oznacza to, że w przeciwieństwie do reszty grzewczych systemów kominki eko nie wysuszają powietrza. Co ciekawe, niektóre z dostępnych na rynku modeli biokominków posiadają dodatkową funkcję aromaterapii, która umożliwia dodanie do paleniska olejków eterycznych. Dzięki temu w pomieszczeniu będzie unosił się przyjemny zapach.Rodzaje biokomików
Ze względu na działanie biokominka oraz jego montaż, można wyróżnić:- biokominki wolnostojące: jest to w 100% ekologiczne rozwiązanie. Biokominki tego typu mają szerokie palenisko, stabilną podstawę oraz dużą mobilność. Ciekawie komponują się z resztą aranżacji, tworząc centralny punkt wnętrza.
- biokominki wiszące: jeśli nie masz wystarczająco miejsca na kominek wolnostojący, możesz pokusić się o jego podwieszaną wersję. Ten rodzaj sprawdzi się także na werandzie czy tarasie.
- biokominki do zabudowy: ten rodzaj kominka charakteryzuje się minimalistycznym wykonaniem. Jeśli zabudujesz go w szafce, stanie się elementem wystroju wnętrza.