Jak działają biokominki?

Biokominek stanowi idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na posiadaniu tradycyjnego kominka we własnym domu, ale z różnych względów nie są w stanie spełnić swojego marzenia. Jest to także wygodna alternatywa dla tych, którzy, choć mają warunki do posiadania zwykłego kominka w domu, decydują się na opcję eko, ponieważ zależy im na ochronie środowiska. Choć nie może on stanowić wyłącznego źródła ciepła, jego prosty sposób montażu oraz dostępność wielu modeli pasujących do różnych aranżacji sprawia, że biokominek jest coraz bardziej popularnym sprzętem, który tworzy wyjątkowy klimat.

Jak działa biokominek?

Biokominek to nic innego jak urządzenie zapewniające źródło ogrzewania. Od tradycyjnych kominów różni się spalanym materiałem: do wytworzenia ciepła stosowane jest biopaliwo (żelowe lub płynne), co sprawia, że kominka nie trzeba podłączać do instalacji grzewczej ani komina, bowiem nie powstaje dym ani sadza. Dzięki temu cała energia cieplna zostaje w pomieszczeniu i idealnie rozchodzi się w całym jego wnętrzu. Już kilka minut po rozpaleniu ognia w kominku możemy odczuć wzrost temperatury. Paliwa nie należy jednak dolewać do płonącego ognia. W wyniku spalania biopaliwa powstaje także para wodna, która nawilża powietrze i ułatwia oddychanie. Oznacza to, że w przeciwieństwie do reszty grzewczych systemów kominki eko nie wysuszają powietrza. Co ciekawe, niektóre z dostępnych na rynku modeli biokominków posiadają dodatkową funkcję aromaterapii, która umożliwia dodanie do paleniska olejków eterycznych. Dzięki temu w pomieszczeniu będzie unosił się przyjemny zapach.

Rodzaje biokomików

Ze względu na działanie biokominka oraz jego montaż, można wyróżnić:
  • biokominki wolnostojące: jest to w 100% ekologiczne rozwiązanie. Biokominki tego typu mają szerokie palenisko, stabilną podstawę oraz dużą mobilność. Ciekawie komponują się z resztą aranżacji, tworząc centralny punkt wnętrza.
  • biokominki wiszące: jeśli nie masz wystarczająco miejsca na kominek wolnostojący, możesz pokusić się o jego podwieszaną wersję. Ten rodzaj sprawdzi się także na werandzie czy tarasie.
  • biokominki do zabudowy: ten rodzaj kominka charakteryzuje się minimalistycznym wykonaniem. Jeśli zabudujesz go w szafce, stanie się elementem wystroju wnętrza.

Bezpieczeństwo dla zdrowia

Przedrostek „bio- ” nie jest jedynie chwytem mający zwrócić uwagę osób, którym leży na sercu dobro naszej planety. Skład i ilość produktów spalania są bowiem prawie identyczne co skład powietrza wydychanego przez człowieka. Zawartość produkowanego dwutlenku węgla jest zatem minimalna, a dodatkowo generowana para wodna nawilża naszą śluzówkę płuc, wpływając na komfort przebywania przy biokominku. Jeśli chodzi o budowę biokominków, ich szyby są wykonane z grubego, hartowanego szkła, które chronią przed kontaktem z płomieniem.

Gdzie najlepiej umieścić biokominek?

Biokominek możesz zamonować w każdym pomieszczeniu. Warto jednak kierować się kilkoma zasadami, aby mieć gwarancję jego bezpieczeństwa. Przede wszystkim w pobliżu kominka nie powinny znaleźć się żadne materiały łatwopalne, a źródło ognia musi być niedostępne dla dzieci czy zwierząt domowych. Samo pomieszczenie, w którym znajdzie się Twój biokominek, powinno być wyposażone w system wentylacji, regularnie wietrzone, a okna w nim systematycznie rozszczelniane. Ze względu na stosowany w nim bezdymny i bezwonny opał nie ma potrzeby instalowania systemu dymnego, ani spełniania określonych norm przez budynek. Istnieje jednak reguła co do odległości pomiędzy telewizorem a biokominkiem: powinna być ona jak największa. Telewizor nie może bowiem znajdować się w linii gorącego powietrza wydostającego się z kominka. Jeśli posiadasz telewizor zawieszony na ścianie, kominek musi znaleźć się przy samej podłodze. W ofercie większości sklepów specjalistycznych znajdziesz szeroki wybór kominków eko o różnych parametrach i sposobie montażu. Rozmaitość modeli sprawia, że bez problemu możesz dopasować biokominki, zarówno do pomieszczeń przestronnych, jak i tych kameralnych. Ich cena różni się w zależności od producenta.