Jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Rolety zewnętrzne doceniane są przez wielu klientów ze względu na różnego rodzaju zalety. Montowane są głównie po to, aby zapewnić przyjemny chłód wewnątrz mieszkania, ale również w okresie zimy ograniczają koszty związane z ogrzewaniem domu, ponieważ zapewniają również dobrą termoizolację. Stanowią skuteczną ochronę przed hałasem oraz utrudniają włamanie złodziejom, więc są również chętnie wybierane przez przedsiębiorców. Mogą być montowane zarówno na etapie budowy, jak i w już istniejących obiektach. Zalet jest dużo, jednak jaki model rolet wybrać?

Jakie rolety zewnętrzne zakupić do domu jednorodzinnego?

Osoby decydujące się na zamówienie skutecznej ochrony przed słońcem do swojego domu bardzo często zastanawiają się nad tym, jakie rolety zewnętrzne wybrać. W budynkach, które są użytkowane już od wielu lat, można wybrać roletę:

  • elewacyjną,
  • naokienną,
  • nakładaną na okno.

Najczęściej właściciele nieruchomości decydują się na to, aby zamówić model elewacyjny. Skrzynkę takiego systemu montuje się do elewacji, tuż nad oknem, a prowadnice po bokach wnęki okiennej. Kaseta może zostać zamówiona w jednym z dostępnych kolorów z palety RAL albo można ją samodzielnie pomalować specjalną farbą elewacyjną, żeby kolorystycznie współgrała ze ścianami budynku.

Rolety zewnętrzne o właściwościach izolacyjnych

W przypadku rolety naokiennej skrzynkę mocuje się we wnęce okiennej do samej ramy okna pod nadprożem, a prowadnice do profili pionowych. Produkt dostępny jest w dwóch wersjach lewo- lub prawoskrętnie zwijanej i charakteryzuje się świetnymi właściwościami izolacyjnymi.

Rozwiązanie trzecie, czyli model nakładany, można zastosować tylko w momencie wymiany okien. Skrzynka zostaje umieszczona pomiędzy ościeżem a górną ramą okna. Największą zaletą tego systemu jest ukrycie kasety w ścianie.

Jakie wybrać sterowanie w roletach zewnętrznych?

Klienci zamawiający osłonę przed promieniami słonecznymi nie tylko zastanawiają się, jakie rolety zewnętrzne do okien wybrać, ale także jakie sterowanie będzie najwygodniejsze. Możliwe są dwa warianty: ręczny oraz elektryczny.

Wybierając standardowy model rolety sterowany ręcznie, zostanie ona wyposażona w zwijacz z taśmą albo linką, która umieszczona jest po wewnętrznej stronie okna. Jeżeli postawisz na większe pancerze, to do sterowania posłuży mechanizm korbowy.

Innym rozwiązaniem jest sterowanie elektryczne. Połączone jest przewodami z łącznikiem na ścianie albo za pomocą fal radiowych, a rozwijanie i zwijanie rolety przebiega przy użyciu pilota. W tym przypadku wariant jest nieco droższy, ale dzięki temu masz komfortowe użytkowanie i możesz sterować wszystkimi osłonami jednocześnie lub każdą oddzielnie.

Gdzie zakupić dobre rolety zewnętrzne?

Poszukując skutecznej ochrony przed słońcem, chłodem, hałasem i włamaniami, wielu właścicieli domów zastanawia się, jaki producent rolet zewnętrznych zaoferuje wysokiej klasy produkt. Wewnętrzny system antywłamaniowy w różnych wariantach kolorystycznych można zamówić na stronie petecki.eu. Firma posiada funkcjonalne produkty, które świetnie pasują do nowoczesnej architektury, ale również mogą posłużyć do ochrony starszych obiektów.

Zewnętrzna roleta aluminiowa doskonale zabezpiecza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zapewnia prywatność, poprawia izolację termiczną oraz akustyczną. Wpływa również na bezpieczeństwo, ponieważ jest trudna do sforsowania, dzięki czemu świetnie sprawdza się również w budynkach firmowych, aby skutecznie chronić przed włamaniami.

W jaki sposób konserwować rolety?

Żeby rolety służyły przez wiele lat, trzeba je regularnie czyścić oraz co pewien czas smarować uszczelki, pasek lub linkę. Trzeba również uważać na to, aby podczas podnoszenia lub opuszczania nie było żadnych przeszkód takich jak np. donica z kwiatami, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do uszkodzenia całego mechanizmu, a nawet samego pancerza.

Dużą ostrożność należy zachować także w okresie zimowym, gdyż w tym czasie na rolecie może pojawić się lód. Należy wtedy delikatnie unieść dolną listwę, aby opadł nadmiar szronu i dopiero wtedy odsłonić lub zasłonić okno.

Rolety zewnętrzne to bardzo szeroki temat i zawsze podczas ich wyboru warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy doradzają odpowiednie rozwiązanie. Musimy zwrócić uwagę na parametry techniczne, ale także zatrudnić fachowców do prawidłowego montażu oraz regularnie dbać o ich pielęgnację.