Czy odkurzacz automatyczny jest dokładny?

Wyobraź sobie, że relaksujesz się przy filiżance kawy w sobotni poranek, gdy odkurzacz działa pod sofą i konsolą multimedialną, pożerając kurz przed przejściem do kuchni, gdzie zbiera okruchy z wczorajszej kolacji. Godzinę później rozlega się sygnał dźwiękowy, aby poinformować, że zakończył pracę. Triumfalnie odhaczasz jedno zadanie z listy rzeczy do zrobienia, bez kropli potu. Odkurzacze automatyczne sprawiają, że ta fantazja staje się rzeczywistością. Ale daleko im do doskonałości. Działają jednak na tyle dobrze, że należą do najszybciej rozwijającej się kategorii produktów do pielęgnacji podłóg. Według Future Market Insights roczna sprzedaż wzrośnie z 1,5 mld USD w 2016 r. do 2,5 mld USD do końca 2021 r. Odkurzacze robotyczne są również popularne według Consumer Reports: w badaniu 16 procent urządzeń do czyszczenia zakupionych w 2019 roku i pierwszym kwartale 2020 roku to robotyka, w porównaniu z zaledwie 1 procentem w 2010 roku.

Działanie odkurzaczy robotycznych

Odkurzacze automatyczne mają mały silnik, który napędza się na kołach, obracając szczotki lub rolki. Zbierają zanieczyszczenia poprzez zasysanie i wciąganie brudów do wewnętrznego pojemnika na śmieci, zwykle o pojemności nie większej niż litr. Niektóre mają dodatkowe funkcje, takie jak łączność Wi-Fi, aby umożliwić ich zdalną obsługę. Nowsze odkurzacze automatyczne mogą samodzielnie mapować pomieszczenia i wysyłać te informacje na serwery producenta, a także aplikację na smartfona. Następnie możesz zdecydować, które opracowane pokoje robot ma wyczyścić i kiedy. Niektóre pozwolą ci nawet wyczyścić tylko część pokoju. Odkurzacze automatyczne opuszczają stację dokującą i wracają do niej, pełni ona również funkcję ładowarki akumulatora. W testach Consumer Reports przeprowadzanych na powierzchni ponad 55 metrów kwadratowych, ze ścianami i meblami ułożonymi w typowym układzie, niektóre roboty przestają sprzątać po 40 minutach, a inne mogą działać przez 2 godziny. Na ogół roboty zużywają więcej energii, aby móc poruszać się po grubym dywanie, co może szybciej rozładować baterię. Im bardziej wymagający teren, tym większe trudności ma odkurzacz i tym więcej energii zużywa, co oznacza, że może zadokować, zanim oczyści całą przestrzeń. Niektóre modele są na tyle sprytne, aby powrócić do miejsca, w którym się zatrzymały i dokończyć pracę. Żaden z nich nie jest jeszcze w stanie „zobaczyć”, czy ominął jakieś miejsce, czy też, co nie jest zaskakujące, wchodzić po schodach.

Dokładność sprzątania

Chociaż testy pokazują, że roboty nie mogą równać się z mocą jaką ma ani czyścić tak dokładnie, jak staromodny odkurzacz pionowy lub kanistrowy, działają one wystarczająco dobrze, aby zasłużyć na miejsce w Twoim domu. Odkurzacze automatyczne mogą być bezproblemowym sposobem codziennej pielęgnacji podłóg, usuwając zanieczyszczenia powierzchniowe między sporadycznym użyciem pełnowymiarowego urządzenia do dokładniejszego czyszczenia. Mogą również potencjalnie zmniejszyć ilość czasu, jaki musisz spędzić na użyciu klasycznego rozwiązania. iRobot, który jest najlepiej sprzedającą się marką twierdzi, że jego odkurzacze automatyczne mogą zaoszczędzić właścicielom nawet 110 godzin sprzątania rocznie lub około 2 godzin tygodniowo. Taki produkt możesz znaleźć na stronie Podstawawnetrza.pl

Spraw, by Twój odkurzacz automatyczny poczuł się jak w domu

Zautomatyzowany inteligentny odkurzacz Jet Cleaner 3 sumiennie wyczyści podłogi bez Twojej pomocy ale nadal, aby rozpocząć proces musisz podjąć parę działań. Zanim Twoje urządzenie zacznie pracę, musisz zabezpieczyć luźne sznurki i podnieść skarpetki, kawałki jedzenia lub cokolwiek innego, co mogłoby zaplątać się w pędzel lub wałek. Jeśli chcesz, aby robot omijał obszar Twojego domu, taki jak pokój dziecka, zamknij drzwi, aby utworzyć fizyczną barierę lub odciągnij go za pomocą magnetycznych pasków ograniczających, zapewnianych przez niektórych producentów. Powinieneś także zidentyfikować obszary, przez które robot nie będzie w stanie przejść. Zewnętrzne części urządzeń mają zderzaki, jest więc mało prawdopodobne, aby uszkodzić meble, ale pamiętaj o każdym elemencie wnętrza. Jeśli odkurzacz delikatnie uderzy o stół lub półkę, czy spadną jakieś lampy, wazony lub stosy czasopism? Chociaż wcześniejsze wersje robotów czasami spadały ze schodów, większość dzisiejszych modeli jest wyposażona w tak zwany czujnik klifu, dzięki czemu można je uruchamiać na wyższych piętrach bez obawy, że upadną. Należy pamiętać o tym, że wykorzystują metodę, taką jak sygnał radiowy o niskiej częstotliwości lub wiązkę podczerwieni, aby znaleźć stację dokującą. Jeśli urządzenie straci kontakt ze stacją dokującą, przemieszczając się przez wiele pokoi w domu, może ulec awarii i skończyć w otwartej szafie lub utknąć pod łóżkiem.