zasłona

Jak zamaskować karnisz? Najlepsze sposoby

Zasłony oraz firany są popularnym elementem dekoracyjnym we wnętrzach. Ich zaletą jest nie tylko wprowadzenie przytulności do pomieszczenia, ale też chronią prywatność, zaciemniają pokój i osłaniają przed intensywnym słońcem. Zasłony mocuje się zwykle na karniszach. Ten sposób może nie wyglądać zbyt estetycznie, dlatego zwykle maskuje się te elementy. Jak ukryć karnisz sufitowy, aby dobrze się prezentował i pasował do wnętrza?

Jak zamaskować karnisz — sprawdzone sposoby

Jeśli zastanawiasz się, jak zamaskować karnisz sufitowy, musisz wiedzieć, że istnieje kilka metod. Różnią się one materiałem, którego użyjesz oraz ilością pracy, jaką będziesz musiał wykonać. Jednym z popularnych pomysłów na ukrycie karnisza przy suficie jest zrobienie obudowy z płyty kartonowo-gipsowej. Płyta stanowi materiał dość tanim, można ją łatwo obrabiać, docinać czy szlifować. Jest dość trwała oraz odporna na warunki atmosferyczne. Płyta gipsowa pozwoli zamaskować nieestetyczny karnisz oraz mocowanie firanek do niego. Zaletą rozwiązania jest możliwość uzyskania dowolnego kształtu, wielkości oraz szerokości. Niestety, ale to pracochłonne zajęcie. Płyty montuje się do aluminiowego stelaża. Wszystkie łączenia należy dobrze zabezpieczyć za pomocą szpachli gipsowej, następnie konieczne jest zagruntowanie materiału i pomalowanie. Listwy karniszowe są dużo szybszym sposobem na ukrycie mocowania firanek. Są to gotowe produkty, które wystarczy zamontować nad karniszem.

Jak ukryć karnisz — sztukateria

Sztukateria to bardzo cenny element dekoracyjny, który powszechnie stosuje się wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Występuje w postaci listew przypodłogowych, sufitowych, ozdobnych rozet, a nawet kolumn. Te elementy mogą być wykonane z różnego rodzaju materiału. Często jest to gips, styropian lub wytrzymały styrodur. Listwy karniszowemogą doskonale maskować szyny, na których zawiesiłeś swoje zasłony i firanki. Jeśli chcesz wykorzystać sztukaterię do zasłonięcia karniszu — wybierz mocny oraz lekki materiał. Może być to np. poliuretan. Listwa wykonana z tego tworzywa jest lekka, ale dość sztywna. Łatwo można ją zamocować, wygląda bardzo dekoracyjnie oraz istnieje możliwość pomalowania jej na dowolny kolor. Niektóre listwy posiadają dodatkowe funkcje - dzięki nim z łatwością założysz oświetlenie LED, które będzie wspaniałym elementem dekoracyjnym każdego wnętrza. Modele sufitowe mogą występować w wielu wzorach - prostych, klasycznych, ale też z finezyjnymi żłobieniami. Jak ukryć karnisz przy użyciu sztukaterii? Wystarczy przymocować element do sufitu przed szynami. Pamiętaj o optymalnej odległości, która pozwoli na swobodne przesuwanie firanek oraz zasłon. Listwa karniszowa nie powinna być zbyt krótka, ani zbyt długa, dobierz odpowiedni rozmiar do swojego wnętrza. Sprawdź na https://efekciarnia.pl/1266-listwy-karniszowe.

Jak docinać sztukaterię i listwy maskujące?

Montaż sztukaterii oraz listew maskujących nie jest kłopotliwy — zrobisz to dość szybko. Musisz posiadać tylko odpowiednie narzędzia znacznie ułatwiające pracę. Wybór sprzętu zależy od rodzaju materiału, z którego wykonany został produkt maskujący. Styropian docina się nożem do tapet, natomiast poliuretan jest nieco twardszy, dlatego warto mieć ostrą piłę do cięcia. Przyda się też specjalna skrzynka uciosowa. Ten produkt może być bardzo potrzebny do docinania sztukaterii przeznaczonej do rogów pokoju, ale ułatwia też proste, pionowe cięcia. Stabilizuje materiał, dzięki temu piła swobodnie pracuje. Listwa karniszowa będzie równo docięta, ale może być nieco postrzępiona, dlatego warto ją wyszlifować.

Wiesz już jak przyciąć listwę, ale jak ukryć karnisz przy jej użyciu? Listwy zakłada się za pomocą kleju, albo przy użyciu specjalnego stelaża. Gotowe listwy można też dokręcać bezpośrednio do sufitu - jest to możliwe dzięki specjalnej budowie w kształcie litery "L". To jeden z szybszych sposobów na montaż. Niektóre produkty mają uniwersalne rozmiary, które doskonale pasują do większości karniszy. Ogranicza to ilość czynności, jakie trzeba wykonać, aby zamontować listwę maskującą. Produkt można z łatwością pomalować na dowolny kolor lub zostawić oryginalną barwę.