laser

Do czego służy cięcie laserem?

Kiedy cięcie laserowe zostało po raz pierwszy wynalezione w latach 60. XX wieku, uważano je za ważny krok w dziedzinie produkcji przemysłowej. Od tego czasu jest używany w niezliczonych procesach w wielu różnych gałęziach przemysłu. Od tego czasu został również znacznie udoskonalony i zaawansowany, a teraz jest używany jako bardzo dokładne i precyzyjne narzędzie, które można bardzo łatwo zaprogramować.

Podstawy cięcia laserowego

Cięcie laserowe jest jednym z procesów cięcia termicznego. Cięcie termiczne polega na wykorzystaniu ciepła do przecinania materiałów, a cięcie laserowe wykorzystuje do tego laser. Sam proces polega na kierowaniu wiązki generowanej przez laser o dużej mocy najczęściej przez optykę. Wiązka skupiona jest na bardzo małej średnicy, co skutkuje dużą gęstością mocy w punkcie ogniskowania. Następnie materiał topi się, spala, odparowuje lub jest zdmuchiwany przez strumień gazu, pozostawiając krawędź o doskonałej jakości.

Do czego służy cięcie laserem?

Cięcie laserowe to jedna z najnowocześniejszych technologii do pracy z wieloma rodzajami materiałów. Zastosowana w tym procesie wiązka lasera charakteryzuje się dużą gęstością energii i pozwala na cięcie materiałów z bardzo dużą precyzją. Dzięki temu możliwa jest obróbka niezwykle cienkich blach stalowych, aluminiowych czy innych metali – do dziesięciu milimetrów grubości. Cięcie laserem w Bydgoszczy pozwala na wykonanie ogromnej różnorodności prac. Może służyć do wycinania prostych kształtów, jak i skomplikowanych wzorów składających się z kilku elementów. Dzięki możliwości szybkiej zmiany kształtu, wiązki laserowej, możliwe jest wykonywanie przy jej pomocy różnego rodzaju obróbki - cięcie, grawerowanie czy znakowanie. Umożliwia to m.in. laserowe cięcie blach, które odbywa się bez problemu i daje precyzyjne rezultaty. Cięcie laserem w Bydgoszczy to innowacyjna metoda, która znajduje zastosowanie w wielu branżach – głównie motoryzacyjnej, lotniczej i elektroniki użytkowej. Dodatkowo usługi w tym zakresie dostępne są również dla klientów indywidualnych, którzy potrzebują niewielkiej ilości wykonanej pracy. Wykorzystanie wycinarek laserowych jest również obecne w małych warsztatach, dedykowanych hobbystom i majsterkowiczom.

Zalety cięcia laserowego:

  • Wysoka precyzja: Skoncentrowana wiązka lasera umożliwia precyzyjne i czyste cięcie.
  • Szybkość: Wysoka prędkość skrawania — zwykle w zakresie od 0,1 do 10 m/min w zależności od zastosowania — umożliwia wysoką produktywność i wydajną produkcję.
  • Elastyczność: Większość kształtów można wyciąć za pomocą technologii laserowej. W przypadku nowych części nie są wymagane żadne koszty narzędzi, ponieważ można je zaprogramować bezpośrednio w procesie. W rzeczywistości nowoczesne oprogramowanie może zaprogramować dowolny kształt, który jest rysowany w oprogramowaniu bezpośrednio z modeli CAD w procesie cięcia laserowego.
  • Wycinarka laserowa jest zautomatyzowana, dzięki czemu może pracować znacznie szybciej niż maszyny wymagające obsługi ręcznej. Są również bezpieczne w użyciu, ponieważ urządzenie laserowe jest zamknięte, a operator nie musi znajdować się w pobliżu urządzenia, gdy jest w użyciu.