uzależnienie od komputera

Jak leczyć uzależnienie od komputera?

W dzisiejszych czasach ludzie są bardzo często narażeni na różnego rodzaje uzależnienia, bo ilość informacji, jaka ich atakuje, jest ogromna. Niestety, bardzo łatwo się uzależnić od komputera, ponieważ dzisiaj korzysta się z niego przez większość dnia. Trzeba tutaj rozróżnić, że niektórzy muszą pracować z komputerem i stanowi on ich narzędzie pracy. Inaczej wygląda jednak sytuacja, kiedy osoba spędza bardzo dużo czasu w mediach społecznościowych lub bez przerwy przegląda oferty w sklepach. Bardzo niebezpieczne jest także niepohamowany przymus długotrwałego grania w różnego rodzaju gry, bo często takie osoby ignorują obowiązki domowe oraz zawodowe. Leczenie uzależnienia od komputera jest bardzo długie i trudne, jak w przypadku innych rodzajów.

Uzależnienia od komputera - jak walczyć, gdy pojawią się objawy?

Większość ludzi dużo spędza czas, robiąc coś na komputerze, ale uzależnieni najczęściej odczuwają ciągłą chęć do korzystania z niego, nawet jeżeli w danej chwili robią coś innego. Niepokojącymi objawami są też agresja lub poczucie niepokoju, kiedy ktoś przeszkadza podczas gry, przeglądania internetu lub celowo chce to przerwać. Niestety, ale często osoby mające tego typu uzależnienie nie potrafią żyć bez komputera, co powoduje, że zaniedbują swoje obowiązki domowe i zawodowe. Występuje problem z odnalezieniem się w grupie, ale też trudniej jest zbudować relacje z drugim człowiekiem. Towarzyszy temu zanikanie więzi z najbliższymi, utrata zainteresowań, a także ograniczenie tematów do rozmów. Mogą występować też problemy z koncentracją, ale również mieszanie elementów życia fikcyjnego z rzeczywistością. Wśród kolejnych objawów uzależnienia od internetu wyróżnia się depresję oraz coraz mniejszy poziom kultury osobistej. Ta choroba ma bardzo wiele charakterystycznych objawów dla podobnych uzależnień, dlatego, jeżeli zobaczysz któryś z nich u siebie lub kogoś z rodziny, to powinieneś zacząć działać, bo uzależnionemu będzie coraz trudniej funkcjonować w społeczeństwie. Ta sytuacja odbija się także na jego zdrowiu psychicznym oraz fizycznym, dlatego trzeba jak najszybciej szukać sposobów, jak leczyć uzależnienie od komputera i zacząć skuteczną terapię.

Jak wyleczyć uzależnienie od komputera?

Niestety, proces wychodzenia z uzależnienia jest bardzo długi, bo niełatwo rozstać się z tym, co wydaje się całym światem. Najpierw należy zdać sobie sprawę z powagi sytuacji i udać się do specjalisty, czyli psychologa. Przyznanie się do problemu to klucz do wyleczenia. Kiedy uzależniony jest tego świadomy, to lekarz powie mu, w jaki sposób zmniejszyć przymus korzystania komputera, ale też jak z nim walczyć. Na spotkaniach ze specjalistą można omówić jakieś wydarzenia z przeszłości, które mogły doprowadzić do uzależnienia. Przy leczeniu tego typu choroby bardzo ważne jest ustalenie jej przyczyny. Trzeba zrozumieć, że można w mniejszej ilości korzystać z komputera. Wtedy uzależniony pozna inny rodzaj życia, bo będzie mieć więcej czasu dla rodziny lub przyjaciół. Wiadomo, że większość osób wypiera istnienie problemu i twierdzi, że wszystko ma pod kontrolą. Dlatego zadaniem psychologa jest uświadomienie takiej osobie, że ma do czynienia z uzależnieniem. Trzeba też mu uzmysłowić w takim momencie, że ta sytuacja źle wpływa na niego, ale też na bliskich. W późniejszym etapie leczenia można korzystać z internetu, ale w ograniczony sposób. Najważniejsze w takim przypadku jest zmniejszanie ilości godzin spędzania przed ekranem komputera, aby osoba uzależniona mogła zobaczyć, że życie ma również inne elementy niż ciągłe przebywanie w sieci. Można też zainstalować alarm w komputerze, aby informował o tym, że należy przestać korzystać z niego i czas przejść do innych aktywności. Ważne w przypadku leczenia tego uzależnienia jest ustalenie harmonogramu dnia, aby mieć zajęcie i nie myśleć o korzystaniu z internetu. Cały czas trzeba być pod opieką psychologa oraz współpracować z nim, aby osiągnąć oczekiwane efekty. Trzeba jednak pamiętać, że w pewnym stopniu uzależnienie pozostaje na całe życie, dlatego trzeba przez cały czas kontrolować sytuację.