kosiarka

Kto odpowiada za koszenie terenów zielonych przed firmą?

Mając firmę, trzeba zatroszczyć się o odpowiedni wystrój biura, parking, a także o otaczającą dany budynek zieleń. Jest to nie tylko przywilej, ale i obowiązek, ponieważ notoryczne zaniedbywanie koszenia trawy może spowodować nałożenie adekwatnej kary przez właściwy urząd gminy. Zatem, kto odpowiada za koszenie terenów zielonych przed firmą i jak można sprawnie uporać się z tym problemem?

Kiedy przedsiębiorca odpowiada za koszenie trawy?

Za koszenie terenów firmowych na Śląsku odpowiada przedsiębiorca, gdy dana działka jest jego własnością. Wówczas należy regularnie kosić i odchwaszczać wyznaczony teren przy użyciu profesjonalnego i bezpiecznego sprzętu. Natomiast, jeśli pasmo zieleni znajduje się poza granicą firmowej działki, wtedy koszeniem trawy powinna zająć się gmina. Co ważne, przedsiębiorca jest zobowiązany również do utrzymania w czystości chodników, które bezpośrednio przylegają do jego posesji. Oznacza to konieczność zamiatania i odśnieżania chodnika oraz usuwania z niego wszelkich nieczystości. 

Koszenie terenów firmowych Śląsk — jak to zorganizować?

Koszenie terenów zielonych może być problematyczne dla przedsiębiorcy, szczególnie jeśli musi do tego celu zatrudnić dodatkowego pracownika. Poza tym chcąc skutecznie zadbać o trawnik właściciel firmy, powinien kupić nowoczesną kosiarkę, porządne grabie do liści, nawóz, a nawet preparaty do czyszczenia kostki brukowej. Tymczasem zdecydowanie łatwiej i szybciej będzie zlecić wykonanie tej czynności zewnętrznej firmie. Ponieważ koszenie terenów zielonych na Śląsku to usługa, którą wygodnie można zrealizować przy pomocy lokalnych firm sprzątających. Tym bardziej że takie firmy dysponują personelem, który ma doświadczenie nie tylko w koszeniu, ale i w nasadzaniu, czy odchwaszczaniu. Dlatego korzystając z usług takich firm, przedsiębiorca zyskuje pewność, że teren przed firmą będzie wyglądał schludnie i przede wszystkim reprezentacyjnie.

Koszenie terenów firmowych Śląsk — jak często?

Koszenie terenów firmowych na Śląsku w sezonie wiosenno-letnim może się odbywać nawet 2 lub 3 razy w miesiącu w zależności od tego, jak szybko trawa będzie odrastać. Poza tym planując wynajęcie firmy do wykonania takiej usługi, należy się liczyć także z innymi dodatkowymi czynnościami, jakie trzeba będzie wykonać, aby część zielona dobrze się prezentowała. Szczególnie ważne jest na przykład odpowiednie przygotowanie drzew i krzewów do zimy oraz odświeżenie trawnika i rabat kwiatowych na wiosnę. Na bieżąco trzeba również usuwać chwasty, grabić liście i zamiatać alejki. Od czasu do czasu warto także nawozić trawnik i wymieniać nasadzenia. Dlatego zawierając umowę z daną firmą najlepiej zawczasu ustalić grafik wykonania poszczególnych czynności w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. Podsumowując, koszenie terenów firmowych Śląsk to obowiązek wielu przedsiębiorców. Chcąc, aby ta usługa została wykonana starannie, należy zatrudnić profesjonalną firmę. Ponieważ taka firma skutecznie zadba o okoliczną zieleń i sprawi, że zarówno klienci, jak i pracownicy docenią walory estetyczne terenów zielonych znajdujących się na posesji danego przedsiębiorstwa.