Na czym polega piaskowanie?

Wiele osób zastanawia się czym jest i na czym polega proces piaskowania. To trudne pojęcie staje się coraz bardziej popularne, w związku z tym najlepiej rozwiać wszelkie wątpliwości. Jeżeli zastanawiasz się, czy skorzystanie z piaskowania jest dobrym rozwiązaniem, bardzo chętnie posłużymy pomocą i podpowiemy, w jakich przypadkach sprawdzi się ono najlepiej, a kiedy sięgnąć po inne metody. Jeżeli interesuje Cię tematyka piaskowania, zapraszamy do przeczytania artykułu.

Czym jest piaskowanie?

Na samym początku warto wyjaśnić, czym jest technika piaskowania. To metoda, pozwalająca na dokładne oczyszczenie danej powierzchni. Ten proces technologiczny wykorzystywany jest najczęściej w przemyśle, w tym w usługach związanych z obrabianiem materiałów, przydaje się zawsze wtedy, gdy dane tworzywo musi zostać pokryte farbą lub lakierem. Piaskowanie polega bowiem na kształtowaniu danego tworzywa z wykorzystaniem materiałów ściernych. Można porównać tę metodą do szlifowania, choć warto zaznaczyć, że jest bezpieczniejsza i daje znacznie lepsze rezultaty. Proces piaskowania odbywa się z wykorzystaniem dużego strumienia sprężonego powietrza lub cieczy. W jego wyniku uzyskana powierzchnia jest gładka, równa i oczyszczona z wszelkich zabrudzeń, nierówności oraz drobnych wad związanych ze strukturą materiału. Dodatkowo, co zresztą niezwykle istotne, piaskowanie sprawdzi się w przypadku przedmiotów i obiektów, które mają nieregularne kształty i trudnodostępne elementy. Wówczas szlifowanie ręczne nie ma zupełnie zastosowania. Drobinki materiału ściernego, które wydobywają się pod wpływem wysokiego ciśnienia dostają się do każdego zakamarka, odpowiednio czyszcząc dany obszar.

W trakcie zabiegu piaskowania istotny jest wybór także samego środka ściernego, który posłuży do oczyszczenia powierzchni. Decyzja zależy w głównej mierze od obiektu oraz tworzywa. Specjalista wykonujący usługę piaskowania ma zazwyczaj do wyboru śrut, szkło, metal, suchy lód oraz żużel. To jednak ten pierwszy materiał stosowany jest najczęściej. Wykonujący zlecenie musi także pamiętać o odpowiedniej ochronie osobistej, ponieważ należy zadbać o to, aby powstałe w wyniku piaskowania odpady nie dostały się do układu oddechowego, co będzie miało wpływ na zdrowie pracownika.

Piaskowanie ‒ profesjonalne wykonanie

Gdy wiemy już, czym jest piaskowanie i co czego się je wykorzystuje, warto pamiętać, jak działają profesjonalne maszyny, a także w jakich cenach dostępne są takie usługi u profesjonalnych firm. Maszyny korzystają ze sprężonego powietrza, w których umieszcza się śrut staliwny, elektrokorund, kulki szklane, piasek lub garnet. Pierwszym etapem jest faktyczne oczyszczanie powierzchni z użyciem powyższych materiałów ściernych, następnie dokonuje się jej wyrównania, czyli usunięcia wszelkich nierówności i skaz, a na koniec nadaje się jej odpowiednią chropowatość. Pozwala to nanieść na powierzchnię lakier bądź farbę. Piaskowanie często wykorzystuje się przed nałożeniem lakieru na samochód, z tej opcji korzysta wielu kierowców, ale nie tylko. Efekty są długotrwałe, a powierzchnia może wyglądać jak nowa.

Samodzielne wykonanie piaskowania może być jednak niemożliwe, zakup odpowiedniego sprzętu to wysoki wydatek. Warto więc skorzystać z usług profesjonalnych firm, przeprowadzających cały proces z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Firma Kolorbud to doświadczony wykonawca, specjalizujący się w takim działaniu od wielu lat. Na stronie internetowej https://kolorbud.pl/piaskowanie/ odnajdziesz niezbędne informacje. Pracownicy to wykwalifikowani specjaliści, którzy sprostają nawet bardzo trudnym zadaniom. Piaskowanie to jedna z wielu usług, wykonywana zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Pracownicy korzystają z wysokiej jakości narzędzi, dzięki czemu praca zawsze wykonana będzie solidnie, a Ty będziesz mógł cieszyć się np. nowym lakierem na samochodzie. Warto zaufać profesjonalistom!