Co sprawdzić przed kupnem auta?
Zakup używanego samochodu to doskonała opcja dla tych, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na nowe auto. Jednak pojazd, który zamierzasz kupić, może nie być zdatny do ruchu drogowego. Jeśli sprzedawca ma nieco sprytu, będzie w stanie ukryć usterki. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed zakupem samochodu przeprowadzić kontrolę pewnych elementów. Co sprawdzić przed kupnem używanego auta?
Przebieg
Podstawową wątpliwością, która zazwyczaj pojawia się przy zakupie używanego samochodu, jest to, jaki ma przebieg. Istnieją triki pozwalające go zmniejszyć i sprawić, że będzie wyglądał tak, jakby pojazd prawie nie był używany. Jednak co sprawdzić przed kupnem auta, aby upewnić się, że licznik rzeczywiście nie był “kręcony”?
Jeśli znasz rok produkcji samochodu, możesz porównać go z aktualną datą. Średnio auto przejeżdża 20 tysięcy kilometrów rocznie. Jeśli więc wyjechało z fabryki 5 lat temu, a przebieg liczy zaledwie 50 tysięcy kilometrów... Coś jest nie tak.
Nie znasz roku produkcji? Widać to na felgach, jeśli nie zostały zmienione. Z boku widnieje numer, składają się na niego 4 cyfry. Pierwsze 2 odpowiadają miesiącowi produkcji, a ostatnie 2 - rokowi. Jeśli pojazd wygląda na bardzo zużyty, ale ma bardzo mało przejechanych kilometrów, a sprzedawca zapewnia, że "prawie go nie używał", również należy zachować ostrożność. Spójrz szczególnie na dźwignię zmiany biegów i zużycie kierownicy oraz fotela kierowcy.
Książka serwisowa i faktury
Poproszenie o książeczkę przeglądów jest jednym ze sposobów dowiedzenia się, czy pojazd był odpowiednio zadbany, ponieważ warsztaty samochodowe podpisują się w niej przy każdej wizycie. Dodatkowo posiadanie odpowiednio wypełnionej książki serwisowej jest plusem dla sprzedającego, gdyż gwarantuje, że auto cechuje dobry stan.
Istnieją jednak osoby, które wykonują fałszywe książeczki serwisowe z pieczątką. Dlatego najlepszy sposób na upewnienie się, że ten element jest oryginalny, stanowi poproszenie o faktury warsztatowe. Dzięki temu istnieje 100% gwarancji, że nie zostaniesz oszukany.
Karoseria
Jeśli nie wiesz, co należy sprawdzić przed kupnem auta, powinieneś wiedzieć, że karoseria jest tym aspektem samochodu, o jaki sprzedawcy zwykle dbają najbardziej. Istnieją jednak wady, które bardzo trudno ukryć, na przykład wgniecenia wymagające wymiany całego elementu.
Możesz zapytać sprzedawcę, czy samochód brał udział w wypadku, aby upewnić się, że jest w dobrym stanie. Wskazówką, że auto było bite, jest to, że zamontowano nowe reflektory, szyby lub inne nowe elementy zwykle niepodlegające częstym wymianom,
Uszczelki
Uszczelki są znakiem rozpoznawczym wypadków. Sprawdź, czy wszystkie pasują. Jeśli samochód uczestniczył w wypadku, te elementy nie będą idealnie dopasowane.
Koła i opony
Ważne, aby opony samochodu były w dobrym stanie, przede wszystkim po to, aby zmniejszyć ryzyko wypadku. Zużycie ogumienia można rozpoznać po wzorze bieżnika. Jego minimalna głębokość to 1,6 mm. Można zmierzyć tę wartość grubością monety. Jeśli kolce sięgają do powierzchni lub jeśli moneta jest grubsza, oznacza to, opona jest zużyta i powinna zostać wymieniona.
Silnik
Trudno będzie stwierdzić, czy silnik jest w dobrym stanie. Można go uruchomić i sprawdzić, czy słychać jakieś dziwne dźwięki lub jego praca brzmi nierówno. Ewentualnie istnieje możliwość wizualnego skontrolowania, czy silnik jest czysty. Najlepiej jednak oddać go do sprawdzenia w warsztacie samochodowym. Możesz to zrobić na stronie: https://www.autotesto.pl/sprawdzenie-auta-gorzow-wielkopolski/
Podwozie
Czy wiesz, że podwozie samochodu jest najlepszym sposobem na sprawdzenie umiejętności prowadzenia przez jego właściciela? Jeśli sprzedający źle traktował auto, np. pokonując na pełnej prędkości nierówności na drodze, widać to po stanie podwozia.
Drzwi i okna
Drzwi powinny się idealnie zamykać. Szyby nie mogą mieć żadnych pęknięć. Jeśli widnieją na nich drobne pajęczynki, z czasem mogą popękać jeszcze bardziej i rozbić się w trakcie jazdy. Sprawdź też, czy działają uszczelki okienne.
Pasy bezpieczeństwa
Ze względu na solidność, element ten nie powoduje zwykle awarii, ale mimo to należy sprawdzić, czy pasy działają prawidłowo, czy nie blokują się i czy są wolne od naprężeń.
Hamulce
W tym przypadku również najlepiej sprawdzić je w warsztacie, ponieważ hamulce kontroluje się poprzez analizę tarcz.