Jak prawidłowo zamontować prowadnice rolkowe do szuflad?

Szuflady są obecne w wielu rodzajach mebli. To elementy często niezbędne w komodach, szafach i innego rodzaju miejscach do przechowywania. Większość mechanizmów obecnie wysuwa się na prowadnicach, co bardzo usprawnia korzystanie z nich. Co ważne, aby szuflady właściwie pracowały, należy je prawidłowo zamocować na tych prowadnicach. Warto zatem dobrać odpowiedni rodzaj, a następnie upewnić się co do sposobu ich montażu.

Rodzaje prowadnic do szuflad

Prowadnice, zależnie od konkretnego rodzaju, pełnią określone funkcje użyteczne. Na rynku w standardzie są dostępne trzy typy tego elementu montażowego: prowadnice rolkowe, kulkowe i dolnego montażu. Należy poznać specyfikę tych akcesoriów, by zakupić najlepiej dopasowaną do rodzaju mebla oraz zapotrzebowania użytkownika.

  1. Prowadnice do dolnego montażu – doskonale nadają się do szuflad drewnianych. Wyróżnia je sposób montażu, ponieważ mocowane są pod dnem szuflady i nie widać ich po wysunięciu. Wielu uważa to za duży walor estetyczny. Ponadto takie prowadnice spełniają podstawowe funkcje związane z ich przeznaczeniem, bowiem cechuje je całkowity lub częściowy wysuw, cichy domyk i samodomyk, a także system otwierania przez naciśnięcie (tzw. push to open).
  2. Prowadnice kulkowe – są bardzo popularnym rodzajem. Będą przede wszystkim funkcjonalne i wytrzymałe, a ich siła udźwigu sięga nawet do 100 kg – zależnie od modelu. Montuje się je w sposób boczny, a prawidłowe zamocowanie elementów pozwala na długoletnie użytkowanie mebla bez awarii. Ten typ prowadnic wyróżnia maksymalny i częściowy wysuw, cichy domyk, samodomyk oraz system tzw. push to open – czyli właściwości podobne, jak w przypadku prowadnic dolnego montażu.
  3. Prowadnice rolkowe – są najczęściej wybieranym rodzajem prowadnic do szuflad, szczególnie ze względu na aspekt ekonomiczny. Te elementy bowiem są bardziej przystępne cenowo od innych modeli. Wyróżnia je też stosunkowo łatwy i bezproblemowy sposób montażu. Najlepiej sprawdzają się do niewielkich szuflad, które nie będą musiały dźwigać dużych ciężarów. Prowadnice kulkowe same w sobie zapewniają gównie częściowy wysuw. Inne funkcje natomiast można uzyskać, dodając specjalne akcesoria, zwiększające możliwości takich prowadnic.

Prowadnice rolkowe do szuflad – instrukcja montażu

Prowadnica do szuflady (rolkowa) składa się w zasadzie z dwóch części. Jeden z nich mocuje się do ścianki, czyli korpusu mebla, przykładowo w szafie czy komodzie. Drugi element należy zamontować już do samej szuflady. Obie części są wyposażone w rolki z tworzywa sztucznego. W czasie wprawiania w ruch współpracują ze sobą, pozwalając na płynne działanie mebla. Zapewniają również stabilność w pracy całego mechanizmu.

Wielu zastanawia się, jak zamontować prowadnice rolkowe, aby nie zepsuć mebli i akcesoriów, a szuflada nadawała się do użytku. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że mechanizmy mają odgórnie określone długości i trzeba je dobrać do wielkości szuflady. Przed ich zamontowaniem należy najpierw ustalić i zaznaczyć miejsca, które zostaną przewiercone. Punkty te trzeba ustalić nie tylko na korpusie, ale przede wszystkim po obu bokach szuflady. Na tym etapie warto wykazać się dokładnością, bo wszelkie błędy będą wiązały się z ponownym wierceniem szuflady.

Montaż prowadnic rolkowych nie powinien być trudny. Podstawowym zadaniem, po określeniu punktów wiercenia, jest przykręcenie tam mechanizmów, ściśle trzymając się ustalonych pozycji. Części mocuje się w sposób prostopadły do brzegu mebla, w czym może pomóc korzystanie ze specjalnego kątnika. Po zamocowaniu prowadnic trzeba jeszcze sprawdzić, czy szuflady pasują do ściany mebla oraz, czy wysuwają się gładko i bez zacięć.

Jeśli dojdzie do jakichś pomyłek montażowych, wszystkie elementy trzeba zdjąć i przymocować od nowa, ale już do prawidłowo przygotowanych otworów. Warto jednak być ostrożnym jeszcze za pierwszym razem, ponieważ poprawki w przypadku montowania prowadnic rolkowych wiążą się z dodatkową ingerencją w strukturę szuflady. Natomiast wielokrotne wiercenie w niej może sprawić, że mebel nie będzie się już nadawał do użytku.