Projekt i aranżacja biura - o czym nie zapomnieć?

Siedziba firmy spełnia kilka funkcji. To nie tylko miejsce pracy, ale także wizytówka w oczach kontrahentów i klientów. Nic dziwnego, że projekt biurastanowi ważny element planowania działalności. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń powinna spełniać określone warunki prawne, być funkcjonalna i estetyczna. Dowiedz się, o czym nie możesz zapomnieć podczas projektowania swojego otoczenia w pracy.

Funkcjonalność dla pracownika i klienta

Choć w biurze przez większość czasu przebywać będzie pracownik, to nie można zapomnieć, że niekiedy będzie to także miejsce spotkań z klientami. Zarówno projekt małego biura, jak i większej przestrzeni powinny uwzględniać tę kwestię. Podczas aranżacji nie można więc zapomnieć o zapewnieniu maksymalnej funkcjonalności pomieszczenia. Biurko pracownika powinno stać w miarę możliwości w oświetlonym miejscu. Warto, by było ono zwrócone w stronę drzwi. Poza fotelem dla właściciela biura, we wnętrzu powinny znaleźć się także krzesełka dla interesantów. Niewykluczone, że będą oni przyjmowani w danym pokoju, dlatego dostęp do nich powinien być łatwy. Funkcjonalności doda także sprzęt do komunikacji. W biurze powinien znajdować się telefon do kontaktu z recepcją lub sekretariatem, tak by podczas pracy ograniczyć zbędne przemieszczanie się.

Infrastruktura towarzysząca

Równie istotna co projekt wnętrza biura powinna być kwestia jego lokalizacji. Trzeba zastanowić się, czy siedziba firmy powinna znajdować się w centrum miasta, a może na jego obrzeżach. Wpłynie to nie tylko na możliwość dojazdu, ale także na warunki panujące za oknem. Niekiedy zgiełk i hałas uliczny zmniejszają efektywność pracowników, obniżając ich koncentrację. Co więcej, w każdym z przypadków pod analizę poddać należy sposób dojazdu do biura, czy wreszcie możliwość wyznaczenia miejsc parkingowych. Będzie to przydatne zarówno dla osób zatrudnionych, jak i klientów.

Jak odpowiednio zaprojektować i wyposażyć biuro?

Po zaplanowaniu lokalizacji biura, a także wyznaczeniu wymogów dotyczących funkcjonalności, przejść można do praktycznej części projektowania. Tu warto przygotować listę elementów wyposażenia, niezbędną w przestrzeni do pracy. Kompleksowa aranżacja biurapowinna obejmować elementy funkcjonalne i dekoracyjne. W pomieszczeniu nie może zabraknąć biurka, komputera oraz regulowanego fotela. Trzeba także wybrać krzesła dla interesantów oraz regały i szafy na dokumenty. Układ mebli powinien dawać łatwy dostęp pracownikowi, ograniczając konieczność przemieszczania się. Podczas planowania wyposażenia nie można zapomnieć o dekoracjach. W biurach sprawdzą się przede wszystkim obrazy, kalendarze ścienne i rośliny. Ściany powinny być pomalowane na stonowane barwy, a podłoga pokryta panelami lub płytkami. Warto zrezygnować z dywanów, które w miejscu pracy szybko ulegają zabrudzeniom. Trzeba zadbać także o odpowiedni sprzęt - poza telefonem i komputerem powinna być to drukarka, ksero, czy niszczarka do dokumentów.

Zamówić projekt biura, czy wykonać go samodzielnie?

Projektowanie biura może być z punktu widzenia laika prostym zadaniem. W praktyce okazuje się jednak, że wyobrażenie na temat przestrzeni do pracy zestawić należy z wymogami prawnymi. Te ściśle określają bowiem między innymi, jaką minimalną wielkość powinno mieć biuro, jak je oświetlić, wygłuszyć oraz zadbać o prawidłowe ustawienie biurka i komputera w stosunku do pozycji pracownika. To powoduje, że aranżacja biura może być problematyczna. Co zrobić w takiej sytuacji? Skorzystać z usług profesjonalistów, tak jak robią to firmy z branży. Kompleksowy projekt biura z Contino.pl obejmuje zarówno wymagania klienta, jak i regulacje prawne, co do aranżacji wnętrza. Przestrzeń do pracy przystosowana jest do potrzeb pracownika, uwzględnia przyjmowanie interesantów, jest estetyczna i z powodzeniem może być wizytówką firmy. Jeśli więc nie czujesz się pewnie, poleć zaprojektowanie swojego biura profesjonalistom.

Wydawać by się mogło, że wykonanie projektu biura nie jest trudne. Tymczasem nie wystarczy zaplanować lokalizacji i wyposażenia wnętrza, lecz dodatkowo spełnić szereg wymagań prawnych, dotyczących przestrzeni do pracy. Chcąc mieć pewność, że projekt i wykonanie biura na pewno dopasowane są do regulacji i rozporządzeń, warto zrezygnować z samodzielnej aranżacji na rzecz pracy doświadczonego biura projektowego.