Jakie materiały najlepiej sprawdzają się do produkcji pościeli?

Szukasz odpowiedniej pościeli do swojej sypialni? Na pewno rozglądasz się za produktem, który będzie pasował do wystroju tego pomieszczenia, jednak nie możesz przy tym zapominać o materiale! Nie wiesz, jaki sprawdzi się dobrze w Twoim przypadku? Jaki materiał na pościel będzie doskonałym wyborem?

Materiał w kontekście pościeli jest bardzo ważnym aspektem. To on bowiem powinien być pierwszym kryterium w przypadku wyboru modelu do własnej sypialni. Poszczególne materiały mogą różnić się między sobą właściwościami termoizolacyjnymi, a także miękkością, przewiewnością. To istotne, ponieważ człowiek śpi około 1/3 swojego życia!

Trzeba jednak zaznaczyć, że konkretny materiał na pościel nie zawsze będzie strzałem w dziesiątkę dla każdej osoby. Ludzie mają swoje osobiste preferencje, przez co na pewno subiektywne opinie bardzo się różnią. Należy też wspomnieć o alergikach, dla których wybór pościeli jest szczególnie ważną decyzją. W takim razie, czym charakteryzuje się dany materiał na pościel?

Jakie tkaniny pościelowe najczęściej spotykamy?

Pościel z bawełny ceni się największą popularnością. Materiał ten bowiem zapewnia odpowiednie właściwości termoizolacyjne zimą, a także przewiewność latem. Bawełna jednak występuje w wielu różnych postaciach, przez co nie da się powiedzieć, że to włókno zawsze będzie takie samo. Liczy się jego gatunek oraz rodzaj splotu. W takim razie, jakie rodzaje pościeli bawełnianej można spotkać?

Między innymi jest to satyna bawełniana. Tkanina pościelowa tego rodzaju jest odpowiednim wyborem na lato, ponieważ w dotyku jest stosunkowo chłodna i przypomina delikatnie jedwab. Przez to nie można również zapominać o charakterystycznym wyglądzie satyny. Taka pościel bowiem posiada połyskującą powłokę, która przyciąga uwagę nawet największych estetów. Nie da się zaprzeczać, że często przez to ludzie sięgają po taki model.

Ciekawym przykładem jest także pościel z dżerseju. Jest to dzianina uzyskiwana z cienkich, ale też długich włókien bawełny. Gęsty splot w tym przypadku sprawia, że ten rodzaj pościeli jest niezwykle ceniony za swoją trwałość, ale także miękkość. Warto wspomnieć, że pościel z dżerseju jest odpowiednia dla alergików.

Perkal z kolei również posiada gęsty splot. Co więcej, uzyskany materiał jest także gruby i trwały, przez co świetnie sprawdzi się zimą. Często uzyskuje się go nie z bawełny, dlatego warto zachować szczególną uwagę podczas zakupu.

Warto też wspomnieć o bawełnie syntetycznej, która również cieszy się ostatnio sporą popularnością. Jest to materiał przede wszystkim atrakcyjny cenowo, jednak należy wiedzieć, że syntetyki mogą ograniczać dostęp tlenu do ciała, co może na dłuższą metę powodować mało komfortowy sen.

Poza powyższymi przykładami, należy wspomnieć o jeszcze jednej tkaninie. Do produkcji pościeli często używana jest kora. Materiał ten jest świetnym wyborem dla alergików, ponieważ posiada właściwości antygrzybiczne i jest hipoalergiczny. Z tego powodu często taką pościel stosuje się w przypadku niemowląt.