praca

Jak znaleźć dobrą pracę?

Poszukiwania źródeł dochodu to zajęcie, które może wydawać się bardzo trudnym zadaniem dla nowych osób na rynku pracy. Z zadaniem znalezienia pracy spotykają się zazwyczaj ludzie, którzy zakończyli swoją drogę nauczania lub chcą zarobić pieniądze w czasie wolnym od edukacji, czy innych obowiązków. Często można spotkać się z powiedzeniem „praca szuka człowieka”, jednak takie myślenie nie będzie odpowiednie dla osób, które pragną znaleźć swoją wymarzoną pracę. Część osób narzeka, że znajduje pracę poniżej kwalifikacji. Poniższy tekst pomoże Ci w znalezieniu odpowiedniej pracy oraz wskaże pomocne do tego wskazówki.

Chcąc znaleźć odpowiednią dla siebie pracę, powinieneś być aktywny w swoich poszukiwaniach oraz podjąć następujące kroki:

  1. Wybrać branżę, która cię interesuje – na rynku pracy znajdziesz wiele zawodów i specjalności do wykonywania. Płaca oraz zapotrzebowanie na nie uregulowane są dzięki popytowi i podaży. Szukając pracy dla siebie, powinieneś wybrać pracę powiązaną z Twoimi zainteresowaniami, a zarazem spełniającą wymagania finansowe. Należy jednak pamiętać, że warto próbować nowych rzeczy. Często zdarzają się przypadki, kiedy to pracownik odnalazł zamiłowanie do czynności, których wcześniej nie wykonywał.
  2. Charakterystyka swoich predyspozycji – rozpoznanie, w czym jesteś najlepszy znacznie poprawi jakość Twojej pracy. Niejednokrotnie osoby, którym coś nie wychodzi, szybko frustrują się i nie są zadowolone ze swojego zawodu. Trzeba brać na to uwagę, że nie każdy nadaje się do określonych prac. Tak jak osobą o słabej charyzmie ciężko jest wykonywać pracę na stanowiskach zarządczych, tak i osoby słabo wysportowane nie zostaną zawodowymi sportowcami. Zadając sobie pytanie, jak znaleźć dobrze płatną pracę? Musisz sobie uświadomić, że jest to uwarunkowane od jakości wykonywania Twoich usług.
  3. Określić stopień zaangażowania w pracę – czas, jaki możesz poświęcić swojej pracy nie powinien kolidować z Twoim życiem prywatnym. Pracodawcy proponują prace w różnych wymiarach. Dobrze jest więc, żebyś przemyślał czy interesuję cię praca na pełny etat, czy też na jego mniejszą określoną część. Przykładem złego doboru czasu do możliwości może być historia studentów, którzy przez swoją pracę zawodową opuścili się w nauce.
  4. Tryb pracy – na rynku możesz znaleźć oferty pracy w trybie stacjonarnym, zdalnym czy też mobilnym. Należy więc się zastanowić czy odpowiada Ci przykładowo praca jako zdalna asystentka, pracownik w biurze, czy też wyjeżdżający w delegację fachowiec.
  5. Wybór potencjalnych firm – istnieje wiele przedsiębiorstw w tej samej branży, jednak każda ma swoje zasady oraz warunki pracy. Warto przed wyborem miejsca pracy zebrać informacje na jego temat. Doskonałym źródłem informacji są opinie pracujących tam ludzi.
  6. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – kontakt z rekruterami oraz prezentacja swoich możliwości w najlepszym świetle. Rozmowa kwalifikacyjna jest decydującym momentem w całym etapie zdobywania pracy. To jak się zaprezentujesz oraz Twoja aparycja, może mieć kluczowy wpływ na to, czy otrzymasz dobrą pracę. Przygotowując się do spotkania, powinieneś zapoznać się z tym co ma w ofercie dla ciebie firma oraz ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz. Bardzo ważne jest, abyś stworzył dobre CV, czyli dokument przedstawiający twoje doświadczenie zawodowe, posiadane umiejętności, zdobyte wykształcenie i kursy oraz zainteresowania. Na rozmowie rekrutacyjnej nie powinieneś się denerwować, gdyż pokaże to, że nie potrafisz poradzić sobie w stresujących sytuacjach. Znane są historie, gdzie ubiegający o pracę zawyżali swoje kompetencje. Praca jednak szybko zweryfikuje twoje zdolności, dlatego ważną sprawą jest, żeby mówić prawdę, być sobą i nie przechwalać się.

W obecnym czasie jest wiele miejsc, gdzie możemy znaleźć dobrze płatną pracę, należą do nich między innymi:

  • agencje zatrudnienia oraz urzędy pracy, które znajdziemy w każdym powiecie,
  • środki masowego przekazu takie jak prasa, telewizja czy radio,
  • internet, za pomocą portali z ogłoszeniami, specjalistycznych stron internetowych, grup w portalach społecznościowych,
  • znajomości – większość osób pracuję, więc łatwo można otrzymać informację z pierwszej ręki.

Powyższe punkty powinny w znacznym stopniu pomóc ci znaleźć dobrze płatną pracę. Dzięki nim dowiesz się, jaka praca będzie dla ciebie dobra. Miejsca, w których znajdziesz oferty pracy, powinny przyspieszyć także osiągnięcie Twojego celu.