salon kosmetyczny

Czym jest autoklaw i komu jest niezbędny?

Zachowanie higieny w salonie kosmetycznym jest bardzo ważne. Zaniedbanie tego istotnego aspektu może zakończyć się spadkiem zaufania klientów oraz nałożeniem wysokiej kary przez sanepid. Źle zdezynfekowany sprzęt może przyczynić się do pojawienia się u klientek chorób bakteryjnych, grzybiczych, wirusowych oraz innych schorzeń. Zadbanie o sterylność w salonie kosmetycznym jest więc bardzo ważne. Jak jednak można o to zadbać? Z pomocą przychodzi autoklaw kosmetyczny. Dzięki niemu klientki zawsze będą bezpieczne, a przedsiębiorca uchroni się przed karami ze strony sanepidu.

Czym jest autoklaw kosmetyczny?

Autoklaw kosmetyczny to jedno z najważniejszych urządzeń, jakie można spotkać w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Korzysta się z niego także w placówkach medycznych, gabinetach stomatologicznych, a nawet w salonach fryzjerskich. Autoklaw pozwala zadbać o najlepszy poziom higieny w miejscu pracy. Służy on do sterylizacji narzędzi oraz materiałów. Dzięki niemu można pozbyć się groźnych drobnoustrojów i zapewnić klientom bezpieczeństwo podczas wszelkiego rodzaju zabiegów.

Autoklawy spotykane są w różnych. Te najlepsze, klasy B, odznaczają się kompaktowym rozmiarem i świetną wydajnością. Urządzenie to doskonale sprawdzi się nawet w niewielkim salonie fryzjerskim. Autoklawy klasy N są równie wydajne i świetnie sprawdzą się podczas sterylizacji podstawowych elementów. Z kolei urządzenia klasy S to wszelkie autoklawy, których nie można zakwalifikować do kategorii B czy N.

Autoklaw kosmetyczny — jak działa?

Wiele osób może zastanawiać się, jak działa autoklaw kosmetyczny. Urządzenie posiada cztery etapy pracy — opróżnianie, wyrównanie, sterylizację oraz schładzanie. Proces sterylizacji rozpoczyna się od wytworzenia próżni. Następnie wtłaczana jest para wodna, która ma temperaturę od 121 do 134 stopni. W takich warunkach usuwane są niemal wszystkie drobnoustroje. Następnie przyrządy umieszczone w środku są schładzane i nadają się do pracy z kolejną osobą.

Automatyczne autoklawy są bardzo proste w obsłudze. Wystarczy jedynie umieścić przyrządy w urządzeniu, a ono wszystkim się zajmie. Ponadto posiadają one wiele funkcji. Dzięki nim można dobrać stopień sterylizacji w zależności od potrzeb. W autoklawie najlepiej jest używać wody destylowanej. Nie zawiera ona żadnych minerałów, które mogłyby uszkodzić urządzenie. Należy także pamiętać, że jeżeli urządzenie nie było włączane przez dłuższy czas, należy wymienić wodę w pojemniku.

Autoklaw — co można sterylizować?

Autoklaw kosmetyczny to bardzo uniwersalne urządzenie. Pozwala na dokładną sterylizację wielu elementów oraz przyrządów. Jest to szczególnie ważne w miejscach, gdzie używane narzędzia przecinają tkankę lub mogą to zrobić. Ze względu na wysokie ciśnienie oraz temperaturę producenci zalecają sterylizację przedmiotów wykonanych ze stali nierdzewnej. Nie należy umieszczać w autoklawie elementów drewnianych oraz plastikowych. Mogłoby to zakończyć się uszkodzeniem urządzenia.