opony

Jak i czym pompować opony?

Opona to jedna z najważniejszych części samochodu, ponieważ bez niej nie masz szans na poruszanie się. Aby móc jeździć bezpiecznie, powinieneś dbać o nią oraz regularnie sprawdzać stan jej bieżnika, oraz to, czy jest ona poprawnie napompowana. Jeśli nie wiesz, jak pompować opony to trafiłeś idealnie, ponieważ w tym artykule dowiesz się jak tego dokonać i czego używać podczas tego procesu. Ponadto dowiesz się o kilku interesujących oraz przydatnych sposobach na wykonanie tego zadania.

Jak wygląda pompowanie opon?

Pompowanie opon można rozłożyć na kilka etapów. Poniżej dowiesz się co zrobić, aby odpowiednio przygotować Twoje koła do jazdy i mieć pewność bezpiecznej podróży. Po przeczytaniu owych porad będziesz również w stanie wywnioskować, czym pompuje się opony i jak dobrać do tego odpowiedni sprzęt.

1. Przygotowanie do pompowania

Zdejmij specjalne zaślepki trzonków zaworów. Nie zapomnij, że będziesz musiał je później przykręcić, więc odłóż je na bok lub włóż do kieszeni, aby ich nie zgubić. Możesz też zastanowić się nad pozostawieniem każdej nasadki na zaworze, dopóki nie będziesz pompować tej opony, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnych obaw przed ich zgubieniem. Następnie musisz znaleźć odpowiednią pompę powietrza. Automatyczne sprężarki powietrza są droższe, ale znacznie szybsze i bardziej komfortowe. Możesz użyć ręcznej pompki podłogowej, jak i pompki rowerowej, ale miej świadomość, że potrwa to znacznie dłużej i będzie o wiele bardziej męczące. Możesz kupić własną pompę powietrza lub pożyczyć ją od znajomego. Pamiętaj też, że na większości stacji benzynowych znajduje się stoisko pomp powietrznych i wodnych na monety. Jeśli używasz pompki rowerowej, upewnij się, że jest kompatybilna z zaworem. Opony samochodowe są znacznie większe niż opony rowerowe! Aby być w pełni gotowym do odbycia całego procesu, podjedź samochodem na tyle blisko, aby wąż pompy mógł dosięgnąć wszystkich czterech opon. Jest to mniej ważne, jeśli zamierzasz napełnić tylko jedną lub dwie opony.

2. Pompowanie opon

Skoro wiesz już czym pompować opony oraz jak się do tego przygotować przyszedł czas na dokonanie tego. Zacznij od podłączenia sprzętu do auta za pomocą końcówki do pompowania. Jeśli jesteś na stacji benzynowej, włącz pompę, podając maszynie wymaganą ilość monet. Powinieneś słyszeć głośne dudnienie i buczenie, gdy pompa pracuje. Rozciągnij przewód powietrza wokół najbliższej opony i dociśnij końcówkę pompki do końcówki zaworu powietrza. Trzymaj ją tam, mocno i stabilnie, i wsłuchaj się w pęd powietrza, gdy pompka napełnia oponę. Jeśli usłyszysz silny oraz głośny rozprysk powietrza, spróbuj ustabilizować pompę. Istnieje duża szansa, że końcówka węża nie przylega do zaworu i powinieneś ją poprawić. Jeśli ciśnienie w oponach jest niskie, napełnienie każdej opony może zająć kilka minut ciągłego pompowania. Jeśli napełniłeś opony w niedalekim odstępie czasu i po tak krótkiej przerwie korygujesz ich stan, proces ten może trwać zaledwie 10-20 sekund. Rozważ użycie pompki ręcznej do takich drobnych operacji, jeśli nie jesteś skłonny do wydawania pieniędzy na taką błahostkę. Pamiętaj, aby po zakończeniu pompowania sprawdzić ciśnienie w trakcie jazdy i dostosować je w razie potrzeby. Uzupełnij odpowiednią ilość powietrza, jeśli odczyt jest niższy, niż powinien być, i wypuść powietrze, jeśli odczyt jest wyższy niż powinien. Kiedy osiągniesz właściwe ciśnienie, kończysz uzupełnianie powietrza do opony.

Aby spuścić powietrze z opony, naciśnij środkowy kołek trzonka zaworu paznokciem lub odpowiednim narzędziem. Powinieneś usłyszeć delikatne syczenie, gdy sprężone powietrze wydobywa się z nadmiernie napompowanej opony. Wypuszczaj powietrze małymi krokami, aby nie pozbywać się zbyt dużej ilości powietrza, często sprawdzając ciśnienie i jednocześnie obniżając je w oponach. Kiedy skończysz dodawać powietrze do każdej opony, pamiętaj o założeniu zatyczki. Uszczelnienie zaworu jest wskazane, aby zniwelować prawdopodobieństwo utraty powietrza w oponie oraz zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas jazdy.