Leasing a wynajem długoterminowy - różnice

Aby móc cieszyć się codzienną jazdą dobrej klasy samochodem, wcale nie trzeba kupować go na własność. Istnieją różne alternatywy dla nabywania auta. Mowa tu albo o wynajmie długoterminowym, albo o leasingu. Dobrze jest zatem wiedzieć, czy obie te formy “posiadania” samochodu się charakteryzują i którą z nich wybrać. Czym zatem różni się leasing od długoterminowego wynajmu pojazdu?

Leasing a wynajem długoterminowy

Jak wspomniano, samochodu nie trzeba wcale kupować na własność. Skorzystać można albo z leasingu, albo z wynajmu długoterminowego. Warto tu podkreślić, że różnice między tymi formami finansowania są dość istotne. Pierwsza z nich polega na ponoszeniu miesięcznej opłaty w ramach umowy leasingowej. Przez okres jej trwania można na co dzień użytkować wybrany przez siebie model samochodu. Co ważne, leasing daje możliwość wykupienia auta po zakończeniu umowy. Jego wartość zostanie wówczas pomniejszona o sumę rat wpłacanych przez okres trwania porozumienia między firmą a klientem.

Jeśli chodzi o wynajem długoterminowy auta, to nieco przypomina on leasing. W tym przypadku również opłaca się miesięczne raty przez okres trwania umowy. W tym czasie można użytkować wybrany przez siebie samochód. Różnica polega na tym, że po zakończeniu umowy wynajmu nie ma możliwości wykupu auta.

Leasing a wynajem długoterminowy - różnice

Różnic między leasingiem a wynajmem długoterminowym istnieje jednak znacznie więcej. Poza możliwością wykupu samochodu bądź jej brakiem wśród różnic między jedną a drugą formą finansowania trzeba wskazać kwestię opłaty wstępnej. W przypadku leasingu w zdecydowanej większości przypadków konieczne jest jej uiszczenie, czyli innymi słowy, wniesienie wkładu własnego.

Z kolei w przypadku wynajmu długoterminowego większość wypożyczalni samochodów takiego warunku nie stawia. Ustalana jest tu wyłącznie wysokość miesięcznej raty - to jedyny koszt, który ponosi klient decydujący się na skorzystanie z oferowanego pojazdu. Wynajem długoterminowy jest zatem znakomitym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą bądź po prostu nie mogą na początku wpłacić większej sumy pieniędzy.

Wynajem długoterminowy ma jeszcze jedną przewagę nad leasingiem. Mowa tu o tym, że wypożyczalnie samochodów, w przeciwieństwie do firm leasingowych, oferują wiele usług dodatkowych. Wśród nich warto wymienić darmową wymianę opon czy bezpłatny serwis auta.

Wynajem długoterminowy a leasing - dla kogo?

Jak widać, różnice między leasingiem a wynajmem długoterminowym są dość istotne. Kto zatem powinien skorzystać z jednego, a kto z drugiego rozwiązania? Pierwsze z nich można polecić przede wszystkim tym, którym zależy na tańszym wykupie samochodu na własność po zakończeniu umowy. Z kolei wynajem auta to doskonała opcja w przypadku osób, które przede wszystkim cenią sobie wygodę. Takie rozwiązanie pozwala użytkować wysokiej klasy auto za stałą miesięczną opłatą. Poza tym wynajem wiąże się również z możliwością korzystania z wielu dogodnych usług bez dodatkowych kosztów. W związku z tym, że różne firmy posiadają bardzo szeroką ofertę pojazdów, to wybrać można taki, który będzie idealnie odpowiadać na możliwości finansowe. Aby się o tym przekonać, wystarczy zapoznać się z ofertą wybranej taniej wypożyczalni samochodów w Warszawie.

Czy wynajem długoterminowy to dobra opcja dla przedsiębiorców?

Długoterminowy wynajem samochodów cieszy się dużą popularnością także wśród przedsiębiorców. Wynika to z faktu, że całość miesięcznej opłaty mogą zaliczyć do kosztów uzyskanie przychodu, a tym samym w pełni odliczyć je od podatku.

Takiej możliwości nie daje leasing. W tym przypadku możliwe jest jedynie częściowe odliczenie kosztów od podatku. Dlatego też przedsiębiorcy coraz częściej decydują się właśnie na wynajem długoterminowy, a nie na drugą opcję. Warto zatem zapoznać się z aktualnymi ofertami wypożyczalni samochodów i wybrać dla siebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Istnieje na tylko dużo możliwości, że każdy bez problemu dopasuje konkretną ofertę do swoich potrzeb oraz możliwości.