motocykl

Jak wybrać torbę motocyklową?

Przygotowanie do podróży nie należy do najłatwiejszych zadań. Mało kto lubi te czynność. O ile spakowanie na podróż samochodem nie stanowi większego problemu, bo co się nie zmieści do walizki, można zapakować luzem do wnętrza pojazdu, to planując wyjazd motocyklowy, sytuacja mocno się komplikuje.

W podróżach motocyklowych najczęstszym problemem jest mocno ograniczona przestrzeń bagażowa, a niejednokrotnie zupełny jej brak. W sezonie letnim wielu motocyklistów zastanawia się, w co i jak skutecznie się spakować, czym się kierować w trakcie zakupu torby na motocykl oraz jak wybrać najlepszy model? Na szczęście naprzeciw wychodzą producenci akcesoriów do jednośladów, oferując bogatą gamę produktów zarówno dedykowanych specjalnie do danego modelu motocykla, jak i uniwersalne egzemplarze.

W co się spakować na podróż jednośladem? Torby motocyklowe

Motocykliści do wyboru mają kufry lub torby motocyklowe. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, zwolenników oraz przeciwników. Pierwszą niepodważalną korzyścią toreb jest ich dużo mniejsza waga w porównaniu z kuframi. Doceniają to ci, dla których każdy kilogram dodany do wagi motocykla ma znaczenie. Motocykla się co prawda nie nosi, ale jego masa plus bagaż są mocno odczuwalne przy wolnych manewrach poza progiem równowagi - gdy trzeba powoli i sprawnie poruszać się w ciasnych przestrzeniach, przy parkowaniu czy cofaniu, a takich sytuacji nie brakuje. Zaletą toreb jest też dużo mniejsza ogólna szerokość jednośladu, co ma znaczenie podczas wyprzedzania bądź omijania przeszkód.

Czym się kierować przy zakupie torby do motocykla? Jak wybrać idealny egzemplarz?

Szukając odpowiedniej torby do motocykla, warto zastanowić się, do czego ma służyć, co będzie w niej przewożone, jaką powinna mieć pojemność i wielkość, w jakim zakresie cenowym oraz z jakiego materiału ma być wykonana. Rynek akcesoriów jest bardzo bogaty, dlatego bez większych problemów, każdy dopasuje model dopasowany do swoich potrzeb i posiadanego jednośladu.

Tank Bag - torba na motocykl na bak paliwa

Cechą charakterystyczną tego rodzaju toreb na motocykl jest możliwość zamocowania na baku paliwa. To bardzo funkcjonalny rodzaj bagażu. Można w nim schować podręczne rzeczy, jak portfel, okulary, chusteczki, klucze, kurtkę przeciwdeszczową - wszystko to, do czego potrzebny jest łatwy dostęp w każdej chwili.

Pojemności bywają różne - od bardzo małych do dość pokaźnych rozmiarów. Często wyposażone są w kieszenie boczne i górną przezroczystą, wodoodporną kieszeń na tradycyjną papierową mapę, tablet czy nawigację. Sposób mocowania opiera się na magnesach, które przyczepiają się do metalowego zbiornika. Dodatkowo torby mogą być wyposażone w paski zabezpieczające. Odporność na deszcz zapewnia wodoodporny pokrowiec. Łatwy montaż, demontaż oraz dostęp do przewożonych w nich rzeczy jest zarówno ich wadą, jak i zaletą. Trzeba pamiętać, żeby zabierać torbę ze sobą na postojach czy podczas tankowania.

Rollbag - torba motocyklowa mocowana na tylnym siedzeniu

Decydując się na tego rodzaju bagaż, warto zainwestować w torbę z materiałów wodoodpornych. Dzięki temu niezależnie od pogody przewożone rzeczy pozostaną suche. Rollbagi występują w różnych pojemnościach. Mocowanie do siedzenia pasażera odbywa się za pomocą gum lub pasków do przewozu bagażu.

Zastanawiając się nad problemem, jak wybrać torbę na motocykl, należy zdecydować się na funkcjonalny model, który łatwo i stabilnie się montuje oraz posiada dużo oczek do zaczepienia pasów mocujących. Akcesorium nie może się przemieszczać, aby nie powodować zagrożenia dla kierowcy motocykla ani innych uczestników ruchu. System zamykania polega na rolowaniu tej części, przez którą następuje wkładanie rzeczy do środka torby. Zamykanie zlokalizowane jest od góry lub na jednym z krótszych boków. Zaletę stanowi fakt łatwego dostępu do spakowanych rzeczy.

Sakwy boczne - praktyczne torby motocyklowe

Sakwy mocowane są po bokach siedzenia dla pasażera. Występują w różnych pojemnościach i mogą być wykonane z materiałów wodoodpornych pcv lub z cordury z dodatkowym pokrowcem przeciwdeszczowym. Są mocowane po bokach motocykla za pomocą dołączonych w zestawie pasków.

Cechą charakterystyczną jest łatwość montażu i demontażu. Podczas dopasowywania należy zwrócić uwagę na stabilność zamocowania oraz, aby nie dotykały rury wydechowej, gdyż grozi to pożarem w trakcie jazdy. W przypadku, gdyby okazało się, że sakwy są zbyt blisko wydechu, konieczne może być zamontowanie dodatkowych stelaży.