wino

Czym jest i do czego służy winiarka?

Dobre wina to trunki wymagające zapewnienia optymalnych warunków przechowywania oraz dojrzewania. Smak zależy bowiem zarówno od szczepu czy regionu pochodzenia, jak i odpowiedniej temperatury, a także wilgotności. To one pozwalają na zachowanie jego doskonałych walorów smakowych i zapachowych. W tym celu wykorzystywane są specjalne winiarki do wina.

Czym są i dlaczego warto zdecydować się na zakup takiego urządzenia? Gdzie wykorzystywane są winiarki do zabudowy oraz wolnostojące?

Winiarka - co to?

Winiarka, nazywana także lodówką na wino, to specjalistyczne urządzenie przeznaczone do przechowywania butelek z tym szlachetnym trunkiem. Pozwala na zapewnienie alkoholowi optymalnych warunków termicznych oraz eleganckiej prezentacji w kuchni czy salonie. Lodówka na wino to efektywny sposób na zabezpieczenie trunku przed wahaniami temperatur, zapewnienie mu doskonałej wentylacji oraz odpowiedniej wilgotności i temperatury przechowywania dostosowanej do wymagań stawianych przez dany rodzaj. Wina czerwone najlepiej przechowywać bowiem w temperaturach między 14 a 18°C, białe w temperaturze od 10 do 12°C, a musujące potrzebują temperatury około 5°C.

Lodówka do wina - dlaczego warto ją mieć?

Lodówki do wina zabezpieczają alkohol przed zepsuciem i utratą jakości. Winiarka do zabudowy czy wolnostojąca to rozwiązania, które niosą za sobą także szereg innych korzyści. Wśród nich można wyróżnić takie aspekty jak:

 • zapewnienie odpowiedniej temperatury i regulacji wilgotności powietrza;
 • zapewnienie optymalnego dopływu świeżego powietrza;
 • zabezpieczenia przed dostępem światła, a zwłaszcza promieniowaniem UV;
 • zabezpieczenie przed wahaniami temperatury;
 • zabezpieczenie przed pyłem czy kurzem gromadzącym się w piwnicy;
 • zabezpieczenie przed niepożądanymi zapachami;
 • możliwość czystego i praktycznego przechowywania dużej ilości butelek z winem;
 • możliwość przechowywania wina w pozycji leżącej, która pozwala na zanurzenie korka i zapewnienie mu wilgotności, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka utleniania trunku.

W efekcie winiarki do wina pozwalają na zapewnienie leżakującym trunkom optymalnych warunków. Przekłada się to na zachowanie optymalnego bukietu smakowego i zapachowego, co umożliwia cieszenie się jego zachwycającym aromatem oraz głębią smaku.

Lodówka na wino i jej zastosowanie

Winiarki do wina to urządzenia coraz chętniej wyszukiwane przez osoby chcące zadbać o wysoką jakość serwowanych oraz spożywanych trunków. Z tego względu profesjonalne modele z powodzeniem wykorzystywane są zarówno przez ekspertów, właścicieli eleganckich restauracji serwujących różne gatunki alkoholu, prawdziwych koneserów, jak i zwykłych miłośników tego szlachetnego trunku.

Lodówka do wina - jaką wybrać?

Poszukując winiarki na wino, można zdecydować się na jeden z wielu dostępnych modeli wolnostojących lub przeznaczonych do zabudowy, które pozwolą na stworzenie spójnej i estetycznej aranżacji danego wnętrza. Chcąc postawić na idealny egzemplarz, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, które zostały omówione poniżej:

 • wymiary i pojemność urządzenia - powinny być dostosowane do indywidualnego zapotrzebowania, a także dostępnej przestrzeni;
 • sposób montażu urządzenia - winiarki do zabudowy zakładać można zarówno w słupku, jak i bezpośrednio pod blatem;
 • rodzaj i sposób wykonania półek - jednym z lepszych wyborów okazują się stabilne elementy wykonane z wytrzymałego drewna, które nie absorbują wilgoci i pozwalają na niwelowanie niepożądanych drgań;
 • występowanie podziału na strefy - przydaje się podczas przechowania różnych gatunków wina w jednej winiarce;
 • obecność zamka - pozwala na zamknięcie winiarki na klucz;
 • obecność alarmu - informujące o uchylonych drzwiach do winiarki;
 • rodzaj oświetlenia - dobrym pomysłem jest postawienie na model z żarówkami LED, które nie emitują dużo ciepła i są tanie w eksploatacji;
 • obecność filtrów węglowych - pozwala na zapewnienie wysokiej jakości powietrza poprzez eliminację wszelkich zapachów;
 • obecność panelu sterowania - umożliwia wygodne i szybkie ustawianie parametrów pracy winiarki.

Kierowanie się powyższymi czynnikami podczas wyboru urządzeń przeznaczonych do przechowania wina to doskonały sposób na znalezienie odpowiedniej winiarki, która doskonale sprawdzi się podczas wieloletniej eksploatacji zarówno w restauracjach, jak i w domu.