Szyna CPM – czym są? Do czego służą?

Coraz częściej w rehabilitacji wykorzystuje się szyny CPM. Co to jest? Nazwa CPM pochodzi od angielskich słów Continuous Passive Motion i oznacza ciągły ruch bierny. Nazwa bardzo dobrze obrazuje, do czego służy sprzęt. Pozwala on pasywnie zginać i prostować kończyny w regulowanym zakresie ruchu. Jak działa szyna CPM ? Jakie ma praktyczne zastosowanie? Mówiąc w skrócie, zmniejsza ona sztywność i przyśpiesza gojenie stawu biodrowego, łokciowego oraz ramiennego.

Po urazach oraz operacjach stawy są narażone na długotrwałe unieruchomienie. To może prowadzić do zesztywnienia lub nawet permanentnego ograniczenia zakresu ruchów. Szyna CPM ma temu zapobiegać przez zwiększenie przepływu krwi i poprawę odżywienia tkanek. Tak jest w teorii, a jak to wygląda w praktyce? Efektywność ćwiczeń z szyną CPM jest kontrowersyjną sprawą, biorąc pod uwagę niektóre badania. Podobno część pacjentów nie zauważyła znaczącej poprawy po operacji całkowitej endoprotezoplastyki stawu kolanowego. Jednak nie należy skreślać szyn CPM całkowicie. Mimo że nie są efektywne po niektórych zabiegach czy operacjach, nie oznacza to, że nie sprawdzą się w żadnej sytuacji. Nadal jest duża grupa pacjentów, która zachwala ćwiczenia z tym sprzętem.

Szyna CPM – jak ćwiczyć?

Zanim zaczniesz ćwiczyć z szyną CPM, najlepiej będzie, jeśli udasz się do fizjoterapeuty na konsultację. Pamiętaj, że ćwiczenie z takim sprzętem bez obserwacji i pomocy specjalisty może Ci zaszkodzić zamiast pomóc. Fizjoterapeuta, który zna specyfikę Twojego problemu, zastosuje odpowiednie techniki ćwiczeń. Na początku powinno się stosować niewielkie kąty zgięcia i zwiększać je stopniowo każdego dnia rehabilitacji z szyną CPM. Ile ćwiczyć? Nie ustalaj sam częstotliwości ćwiczeń i zakresu ruchów. Musi to zrobić specjalista. Najczęściej fizjoterapeuta przeprowadza dwa do trzech zabiegów dziennie i trwają one dwie do trzech godzin. Jednak jest to kwestia bardzo indywidualna.

Wskazania do rehabilitacji z szyną CPM

Rehabilitacja z zastosowaniem szyny CPM ma na celu zwiększenie zakresu ruchu w stawach. Jest to szczególnie potrzebne w okresie pooperacyjnym. Jakie są wskazania do używania szyny CPM?

  • zwichnięcie lub skręcenie stawu,
  • rehabilitacja po implantacji endoprotezy stawu,
  • artroskopia,
  • zabiegi rekonstrukcji kości z zespoleniem,
  • osteotomia,
  • rekonstrukcja więzadeł,
  • rozległe oparzenia,
  • zapalenie stawu w fazie ostrej,
  • zabiegi na tkankach miękkich okolicy stawu.

Ile kosztuje szyna CPM?

Niestety, cena szyn CPM jest dość wysoka. Koszt waha się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Najczęściej pacjenci używają szyn CPM w ramach wyposażenia ośrodka rehabilitacji czy szpitala. Jednak w przypadku małych ośrodków może wystąpić problem z dostępnością do takiego sprzętu. Dobrą opcją jest wynajmowanie szyny CPM. Będziesz miał nieograniczony dostęp do urządzenia w swoim domu, a koszty rehabilitacji zmaleją. Urządzenie jest tak naprawdę potrzebne tylko przez jakiś czas, później jest już zbędne. Dodatkowo, koszty wynajmu nie są wysokie. Ceny zaczynają się od 20 złotych za dzień wynajmu. Jeśli jednak chcesz nabyć sprzęt na własność, zajrzyj na stronę https://med-elektronik.pl/k/sprzet-medyczny/kinezyterapia/szyny-cpm/, gdzie znajdziesz korzystną ofertę.

Czy ćwiczenia bierne z szyną CPM są konieczne?

Wykonywanie ćwiczeń biernych jest bardzo ważne, a nawet konieczne w procesie rehabilitacji kończyn. Zapobiegają one przykurczom oraz zmianom patologicznym w stawach i tkankach okołostawowych. Ćwiczenia bierne mają bardzo dobry wpływ na podtrzymanie i poprawę sprawności mięśni, pozytywnie działają na ich długość, elastyczność oraz ruchomość. Szyna CPM zapobiega również zesztywnieniu stawów. Poza rehabilitacją należy pamiętać o ogólnych zaletach ćwiczeń biernych. Usprawniają odpływ krwi żylnej z obwodu. To natomiast zapobiega obrzękom zastoinowym.