O czym należy pamiętać kupując mieszkanie?

Posiadanie własnego mieszkania jest niewątpliwym komfortem. Dokonując wyboru, należy pamiętać jednak o kilku ważnych kwestiach, dzięki którym zakupione lokum będzie tym wymarzonym i spełniającym wszystkie kryteria. O czym warto pamiętać? Jakie pytania zadać sprzedającemu i gdzie zgłosić kupno mieszkania? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz poniżej.

Kupno mieszkania - na co zwrócić uwagę?

Własne preferencje oraz oczekiwania to ważne cechy, jeśli chodzi o kupno mieszkania. Na co zwrócić uwagę, aby dokonać najlepszego wyboru? Pierwszą z nich jest sposób szukania nieruchomości. Warto korzystać z oferty zaufanych firm, które oferują sprawdzone mieszkania z rynku wtórnego, a także nowe nieruchomości. Dobrym przykładem jest firma Atmo, z której ofertą możesz zapoznać się, klikając https://www.atmo-sfera.pl/. Znajdziesz tam zarówno nowe inwestycje, jak i mieszkania z rynku wtórnego, a wszystko to dopasowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Poza współpracą z profesjonalistami, warto zwrócić także uwagę na:

  • Określenie budżetu - dzięki temu szukanie odpowiedniej oferty będzie łatwiejsze. Wysokość budżetu ma znaczenie jeśli chodzi o metraż, lokalizację czy standard mieszkania. Warto zawrzeć w nim dodatkowe koszty, takie jak na przykład podatek od czynności cywilnoprawnych.
  • Rodzaj budownictwa - każdy ma inne preferencje. Niektórzy chcą mieszkać w nowym bloku na strzeżonym osiedlu, inni w klimatycznej kamienicy. Na pewno Ty również masz jakieś wyobrażenie na temat idealnego rodzaju budownictwa, które spełni Twoje oczekiwania.
  • Odpowiednia pora - jeśli umawiasz się na spotkanie i oglądanie mieszkania, wybierz dobrą porę. Późny wieczór może nie pozwolić na dostrzeżenie tego, co jest widoczne w ciągu dnia. Warto więc wybierać wcześniejsze godziny, aby móc dokładnie przyjrzeć się mieszkaniu.
  • Stan wnętrza a kupno mieszkania - co sprawdzić, aby określić, czy oglądane mieszkanie jest odpowiednie? Warto zwrócić uwagę na stan drzwi, okien, ścian i podłóg. Dzięki temu można określić, czy można wprowadzić się od razu, czy mieszkanie wymaga remontu lub odnowienia.
  • Status prawny nieruchomości - nie można zapomnieć o jego sprawdzeniu. Aby sprawdzić, czy mieszkanie nie ma obciążonej hipoteki, trzeba skontrolować jego księgę wieczystą. Warto poprosić właściciela o poświadczenie o braku zaległości czynszowych, a także uzgodnić kwestię wymeldowania osób, które są zameldowane w mieszkaniu.

Zachowaj ostrożność i zadawaj pytania

Podczas kupna mieszkania, warto zachować ostrożność i nie bać się pytać o ważne kwestie. Dzięki temu znajdziesz mieszkanie, które spełni Twoje oczekiwania, a inwestycja nie okaże się wplątaniem w kłopoty. Kupno mieszkania - na co uważać? Warto zwrócić uwagę na wszystko to, co może wpędzić kupującego w dodatkowe koszty. Mowa tutaj o sprawności elektryczności, stanie technicznym armatury, kondycji liczników. Nie można zapomnieć także o stanie balkonu i sprawdzeniu, czy w mieszkaniu obecne są szkodniki. Chociaż czasami trudno określić, czy odwiedzają one mieszkanie, czy nie, można przynajmniej próbować. O obecności szkodników świadczą ich martwe ciała w miejscach, takich jak kąty ścian czy okolica zlewu w kuchni. Warto zajrzeć także pod meble czy za kuchenkę gazową, gdzie lubią przebywać mrówki, prusaki oraz pluskwy domowe. Usunięcie tych uciążliwych lokatorów jest bardzo trudne i najczęściej wymaga zatrudnienia specjalistów.

W przypadku mieszkania z rynku pierwotnego należy dowiedzieć się, czy deweloper posiada pozwolenie na budowę oraz prawo do zarządzania gruntem. Warto osobiście zweryfikować dokumenty mówiące o tych prawach i pozwoleniach. Przed skorzystaniem z oferty konkretnego dewelopera, dobrym krokiem jest także sprawdzenie opinii na jego temat wśród klientów, a także rodzaj i jakość zrealizowanych już inwestycji.

Wiesz już, na co zwrócić uwagę, jeśli chodzi o kupno mieszkania. O co pytać, aby dowiedzieć się najważniejszych informacji? Jeśli jest to mieszkanie z rynku wtórnego, warto sprawdzić, czy i kiedy były przeprowadzone remonty. Należy także zapytać o to, czy okolica jest uznawana za bezpieczną, gdyż jest to istotny element wpływający na komfort funkcjonowania. Warto dowiedzieć się także, jaki jest sposób zarządzania nieruchomością wspólną. Ważne jest także, to kiedy sprzedający opuści mieszkanie i czy sprzedaje je wraz z meblami, czy bez wyposażenia.

Zgłoś kupno mieszkania

Przed zakupem nieruchomości, warto dowiedzieć się, gdzie zgłosić kupno mieszkania. Jednym z miejsc, które należy powiadomić, jest Urząd Miasta lub Gminy. Po podpisaniu aktu notarialnego kupujący staje się właścicielem, co wiąże się z obowiązkiem podatkowym, jakim jest podatek od nieruchomości. W ciągu 14 dni od zakupu należy wypełnić wniosek IN-1 i złożyć go w odpowiednim urzędzie. Można zrobić to również online, korzystając z ePuap.

Zarządca nieruchomości lub administracja także musi wiedzieć o kupnie mieszkania. Jest to konieczne ze względu na koszty eksploatacji. Nie należy jednak zgłaszać tego od razu, a dopiero po otrzymaniu kluczy i wyprowadzeniu się poprzednich właścicieli. W czasie zgłoszenia trzeba mieć przy sobie akt notarialny.