Jak sprawdzić podwozie samochodu przed zakupem?

Przed zakupem używanego samochodu każdego targają rozmaite myśli. Niestety na rynku pojazdów używanych zdarzają się pułapki, na które łatwo trafić. Jednym z miejsc newralgicznych każdego auta jest jego podwozie. Jak je sprawdzić, by być pewnym, że świeżo kupiony pojazd nie będzie generował nam kolosalnych kosztów?

Podwozie - solidna podstawa

W zależności od tego, jakiej klasy samochód zamierza się kupić, powinno się zwrócić uwagę na inne elementy. Jednakże w każdym pojeździe podwozie stanowi solidną podstawę bezpiecznego użytkowania. Należy prześwietlić nie tylko elementy zawieszenia, ale także (i przede wszystkim!) układ hamulcowy oraz części, takie jak podłużnice, progi oraz "podłoga".

Jak wiadomo, rdza nigdy nie jest mile widziana, a już przede wszystkim nie powinna się ona panoszyć w elementach konstrukcyjnych pojazdu. Nie jest to jednak tylko kwestia estetyczna. Skorodowane podłużnice czy progi stanowią ogromne niebezpieczeństwo podczas potencjalnej kolizji czy wypadku, dlatego też powinno się dokładnie sprawdzić podwozie pod kątem rdzy. Poza tym zardzewiała podłoga może skutkować tym, że nie będziesz miał gdzie podstawić lewarka do zmiany koła po chociażby uszkodzeniu opony.

Jednym z najważniejszych elementów w pojeździe jest układ hamulcowy. Nie sztuką jest się rozpędzić do niebotycznych prędkości - ważne jest, aby bezpiecznie wyhamować, a do tego potrzeba wysokiej jakości, nieuszkodzonych i niezużytych części. Dlatego też istotne będzie sprawdzenie tego układu od A do Z. Niestety niektórzy handlarze nie podchodzą do sprawy uczciwie i stosują niemoralne zagrania, na przykład ograniczając działanie hamulców chęcią zaoszczędzenia pieniędzy. By wystrzec się tego, musisz dokładnie sprawdzić podwozie samochodu, który zamierzasz kupić. Rodzaje hamulców stosowanych w różnych autach często różnią się od siebie. Zdarza się, że w niedużych, miejskich samochodach, zwłaszcza na tylnej osi można spotkać bębny, zamiast najczęściej spotykanych tarczy i klocków hamulcowych. W przypadku tych drugich łatwiej jest sprawdzić ich zużycie, jednak niewprawne oko nie dostrzeże każdego mankamentu, więc sprawdzenie auta przed zakupem jest bardzo istotne.

Zawieszenie potrafi się bardzo różnić w wielu pojazdach, w zależności chociażby od segmentu do jakiego należy dany model. Specjaliści Autotesto są w stanie raportować każdy rodzaj zawieszenia – niestraszne im są nawet nietypowe rozwiązania podwoziowe. Profilaktyką przed dużymi wydatkami związanymi z naprawą elementów zawieszenia jest dokładne sprawdzenie samochodu przed kupnem.

Jak sprawdzić auto przed zakupem?

Oprócz dokładnych oględzin nadwozia, w którego skład wchodzi zarówno karoseria kupowanego samochodu, jak i chociażby serce pojazdu – silnik – a także szyby czy też wnętrze (kokpit, fotele, podłoga ), powinieneś skupić się właśnie na dolnej części pojazdu. Rdza może być widzialna gołym okiem, ale zdarza się, że pojawia się ona w miejscach słabo dostrzegalnych – warto, byś zwrócił na to uwagę. Części, takie jak amortyzatory czy sprężyny również powinny zostać sprawdzone, najlepiej na stacji diagnostycznej, gdzie wykazana zostanie ich mobilność. Każde zjawisko, które niepokoi Cię na pierwszy rzut oka, powinno zostać dokładnie sprawdzone, gdyż możliwa usterka może generować kolejne koszty już po kupnie.

Sprawdzenie samochodu przed zakupem możesz zorganizować na własną rękę, ze “znajomym mechanikiem”, jednak to nie da Ci pełnej pewności co do sprawności wszystkich podzespołów w pojeździe. Na stacji diagnostycznej również poznasz jedynie częściową prawdę o stanie kupowanego samochodu. Świetnym wyjściem natomiast jest zlecenie sprawdzenia specjaliście. Tutaj wkracza Autotesto, które sprawdzi Twoje przyszłe, wymarzone auto pod każdym kątem. Otrzymasz szczegółowy raport nie tylko o stanie podwozia, ale także dokładne informacje o dokumentach związanych z pojazdem, stanie karoserii, szyb, kół oraz wszystkich innych elementów i układów w pojeździe. Specjalista odbędzie za Ciebie również jazdę próbną, by sprawdzić, czy samochód odpowiednio działa pod każdym względem. Gdy zlecisz Autotesto sprawdzenie auta, nie musisz martwić się pułapkami – dostaniesz szczegółowe dane czarno na białym.