Jak działa dezynfekcja światłem?
Promieniowanie UV-C to jedna z najbardziej znanych i najskuteczniejszych metod dezynfekcji pomieszczeń. Wystarczy kilkuminutowa ekspozycja światła UV-C na powierzchnię, aby pozbyć się 90% bakterii i wirusów. Szczególnie tego typu metoda dezynfekcji zaczęła być częściej stosowana w momencie, kiedy pojawił się wirus określany jako COVID-19.
Czym jest promieniowanie UV-C i dlaczego wykorzystuje się go do dezynfekcji?
Promieniowanie UV-C zalicza się do pasma promieniowania ultrafioletowego, które jest niewidoczne dla człowieka. W naturze tego typu promieniowanie nigdy nie dociera do Ziemi, gdyż w całości pochłaniane jest przez ziemską atmosferę. Jednak możemy je wytworzyć przy pomocy współczesnej technologi oświetleniowej, ale w jakim celu, po co takie promieniowanie jest nam potrzebne? Promieniowanie UV-C ma silne właściwości biobójcze. Podczas gdy promieniowanie UV-A, które dociera do nas wraz ze słońcem, jest w dużych ilościach szkodliwe. Promieniowanie UV-C cały czas poddawane jest coraz to bardziej ciekawszym badaniom, dzięki czemu naukowcy niedawno odkryli, że czerwona planeta, czyli Mars nie ma równie gęstej atmosfery co Ziemia. Promieniowanie ultrafioletowe w tym przypadku dociera bezpośrednio do powierzchni planety w efekcie czego, gdyby występowały tam jakiekolwiek bakterie, stałyby się martwe w ciągu kilku chwil. Opisane w tym artykule właściwości UV-C sprawiają, że jest to jedno z najlepszych świateł do procesu zwanego dezynfekcja światłem. Jednak podczas jego stosowania powinniśmy zachować odpowiednie środki ostrożności. W naświetlanym pomieszczeniu powinna przebywać tylko osoba, która jest w trakcie procesu dezynfekcji. Odpowiednio wykorzystane światło UV-C może być przydatne zarówno dla osób prywatnych, jak i firm.
Promiennik UV-C a jego zastosowanie
Znajdują one zastosowanie w takich branżach jak:
- placówki medyczne,
- handel,
- transport publiczny,
- biura
- bankowość,
- logistyka,
- turystyka,
- kosmetologia,
Dodatkowo promiennikami UV-C możemy dezynfekować wodę i powietrze. Jednak skupmy się bardziej na dezynfekcji powietrza oraz pomieszczeń promieniem UV-C.
Jak wygląda dezynfekcja pomieszczeń przy zastosowaniu promiennika UV-C?
Jeśli chcemy jak najlepiej zdezynfekować konkretną powierzchnię, to powinniśmy dobrać odpowiednią moc oraz rodzaj promienników, gdyż każdy z nich ma inne przeznaczenie. Urządzenie do dezynfekcji może być także zamontowane na stałe. Najlepiej zrobić to w pomieszczeniach, gdzie mamy do czynienia z dużym skupiskiem ludzi np. szatnie pracownicze, dla graczy, sportowców. Jednak podczas uruchamiania takiego sprzętu również powinniśmy zachować wszelkie środki bezpieczeństwa. Drugie i bardzo ciekawe rozwiązanie to tak zwane urządzenia przenośne, mobilne, które wstawia się do pomieszczenia w razie potrzeby. Takie sprzęty możemy wstawić np. do tramwaju czy mniejszego sklepu spożywczego typu żabka, a także pociągu czy nawet samolotu. Jednak gdy mamy do czynienia z dużym pojazdem, to możemy potrzebować kilka takich urządzeń.
Jednostki do dezynfekcji z robotami
Roboty tego typu umożliwiają nam napromieniowanie konkretnej powierzchni lub całego pomieszczenia. Tego typu sprzęty jeżdżące działają i wyglądają tak samo jak roboty myjące i odkurzające, które coraz bardziej zyskują na popularności. Przede wszystkim tego typu roboty używane są najczęściej w placówkach medycznych szczególnie w salach dla pacjentów. Oczywiście podczas prac takiego robota sale tego typu muszą być puste.
Komory do dezynfekcji UV-C
Tego rodzaju urządzenia wykorzystywane są najczęściej do dezynfekcji różnego typu przedmiotów typu narzędzi do prac w serwisie, a nawet ostatnio zaczęto dezynfekować maseczki. Rzeczy, które będą poddawane działaniu światła UV-C, należy umieścić w specjalnej komorze następnie włączyć sprzęt i odczekać określony czas, który potrzebny jest do unieszkodliwienia bakterii oraz wirusów na ich powierzchni. Powinniśmy jednak uważać, aby nie wsadzać rzeczy, które w trakcie dezynfekcji mogą ulec uszkodzenia typu płyty główne od różnego rodzaju sprzętów RTV-AGD.