Jakie dywaniki samochodowe wybrać - welurowe czy gumowe?

Zdecydowanej większości kierowców zależy na tym, aby we wnętrzu ich aut panował porządek. Ma to znaczenie nie tylko estetyczne, ale wpływa również na sam komfort jazdy. Dlatego też właściciele pojazdów decydują się inwestować w różnego rodzaju akcesoria, które pomagają w zachowaniu ładu w samochodzie. Bardzo dobrym przykładem mogą być tu dywaniki samochodowe. Co ważne, dostępne są różne ich rodzaje. Wybór może okazać się zatem nie taki łatwy, jak mogłoby to się wydawać. Na co zatem zwrócić uwagę, kupując dywanik samochodowy?

Zalety dywaników samochodowych

Dywaniki do samochodu spełniają wiele ważnych funkcji. Po pierwsze, są one oczywiście bardzo pomocne w utrzymaniu odpowiedniego porządku we wnętrzu auta. Po drugie, mają one ogromny wpływ na estetykę, a przy tym znacznie zwiększają żywotność oryginalnej wykładziny. Nie bez znaczenia jest także fakt, że dywaniki skutecznie zabezpieczają wnętrze auta przed wilgocią. Można w ten sposób uniknąć ryzyka pojawienia się dość nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo zapobiega to rdzewieniu elementów metalowych. Wśród dostępnych na rynku dywaników samochodowych, największą popularnością cieszą się dywaniki gumowe oraz welurowe.

Dywaniki samochodowe - jakie wybrać?

Jak wspomniano, kierowcy najczęściej decydują się na zakup dywaników gumowych lub welurowych. Te pierwsze cechuje przede wszystkim ich praktyczność oraz trwałość. Bardzo dobrze sprawdzają się jesienią oraz zimną, czyli wtedy, kiedy warunki atmosferyczne są najtrudniejsze. Ich dużą zaletą jest to, że można je wyczyścić bez większego wysiłku. Są bardzo łatwe w pielęgnacji. Do ich wyczyszczenia wystarczy zwykła woda. Dywaniki można zatem umyć podczas zwykłej wizyty na myjni samochodowej.

Podczas użytkowania gumowych dywaniki samochodowych pamiętać trzeba o systematycznym opróżnianiu nadmiaru wody. Jeśli będzie się o tym zapominało, to w aucie może tworzyć się wilgoć. Co ważne, dostępne na rynku dywaniki samochodowe gumowe podzielić można jeszcze na dwa rodzaje. Mowa tu o modelach korytkowych oraz standardowych. Posiadają wysoki rant. Uniemożliwia to wylanie się wody podczas jazdy oraz ułatwia opróżnianie na postoju. Standardowe dywaniki gumowe wyposażone są za to w szachownicę lub inny wzór. Dzięki temu woda nie przemieszcza się. Są one bardziej estetyczne w porównaniu z dywanikami korytkowymi, jednak nie są w stanie przyjąć tak dużej ilości wody.

Drugi dostępny na rynku rodzaj to dywaniki samochodowe welurowe. To, co najbardziej je charakteryzuje to bardzo estetyczny wygląd. Nie sprawdzają się one jednak zbyt dobrze przy obfitych deszczach jak dywaniki gumowe. Ich wadą jest bowiem to, że dość szybko wchłaniają wodę, a to może doprowadzić do powstania nadmiaru wilgoci. Ważne jest zatem, aby welurowe dywaniki samochodowe często suszyć. Aby to zrobić, można je po prostu wystawić na słońce.

Jakie dywaniki samochodowe wybrać?

Dywaniki gumowe czy welurowe? Wybór może nie był łatwy. Warto zatem przy kupnie zwrócić uwagę na kilka czynników. W pierwszej kolejności na kształt. Jest to istotne nie tylko ze względu estetycznego, ale również bezpieczeństwa podczas jazdy. Jeśli dywanik zostanie źle dobrany, to może to uniemożliwić swobodne manewrowanie pedałami. W drugiej kolejności uwagę zwrócić należy na sposób  mocowania dywaników w samochodzie. Jeśli auto wyposażone jest w fabryczne zamocowania, to nie ma problemu. W innym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie zakup modeli ze specjalnym zestawem stoperów. Można także zakupić produkty z podkładem gumowo-żelowym, dzięki czemu dywaniki będą ściśle przylegać do podłoża. Bardzo ważne jest także to, gdzie się kupuje. Warto postawić na sprawdzony sklep oferujący tego typu akcesoria. Przykładem może być motos.pl. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o kwestii wykończenia. Dotyczy to zwłaszcza dywaników welurowych. Ich obszycie ma ogromny wpływ na prezencję, a tym samym na wygląd wnętrza auta.