5 sposobów na ładny zapach w mieszkaniu

Zapach w mieszkaniu ma bardzo duże znaczenie, choć jest ono często bagatelizowane. Zapach potrafi wpłynąć na nastrój, jest także wizytówką i wyznacznikiem czystego, zadbanego domu. Pachnące mieszkania sprawiają, że miło wraca się do nich po powrocie z pracy. Poznaj kilka sposobów na skuteczne odświeżenie swojego wnętrza.

Jak zapach wpływa na nastrój?

Zapach jest jedną z pierwszych rzeczy, na które zwraca się uwagę po wejściu do mieszkania. Badania dowiodły, że ma duży wpływ na nastrój, ale może też pozytywnie wpływać na kilka często spotykanych dolegliwości, zwłaszcza tych na tle psychicznym i emocjonalnym. Odpowiednia mieszanka zapachów może pomóc w walce ze stresem czy bezsennością. Przyjemny aromat wspomaga kreatywność i wpływa korzystnie na pamięć, pod warunkiem, że jego kompozycja i intensywność są odpowiednie.

Jak zmienić zapach w mieszkaniu?

Często wydaje się, że z zapachem w mieszkaniu wszystko jest w porządku. Niestety niekiedy okazuje się, że są to tylko pozory, a dokładniej, zasługa adaptacji sensorycznej. Inaczej mówiąc, bardzo szybko przyzwyczaisz się do zapachu panującego w Twoim domu i dopiero po dłuższej nieobecności będziesz w stanie stwierdzić, czy coś jest nie tak. Istnieją jednak proste i skuteczne sposoby, aby to szybko zmienić.

Nie ma nic trudnego w tym, by na stałe utrzymać ładny zapach w mieszkaniu Trzeba tylko znać kilka sztuczek.

Mgiełki do pomieszczeń

Mgiełki do pomieszczeń to świetne rozwiązanie, które zagwarantuje Ci piękny zapach w każdym pomieszczeniu. Można pokusić się o stwierdzenie, że to perfumy dla domu. Aromat jest delikatny i subtelny, ale działa natychmiastowo i robi niesamowite wrażenie. Wśród wielu idealnie skomponowanych nut zapachowych, bez trudu można znaleźć zapach, który będzie pasował do Twojego domu, podkreśli jego charakter i wystrój. Mgiełki do pomieszczeń ukryte są w pięknych buteleczkach z ozdobnymi etykietami, które mogą stanowić element dekoracyjny.

Rośliny

Rośliny doskonale odświeżą każde pomieszczenie, zapewnią czyste powietrze i zamaskują nieprzyjemne zapachy. Tak działają na przykład kwiaty lawendy. Ładny zapach w mieszkaniumożesz łatwo osiągnąć, wstawiając kilka bukietów kwiatów w strategicznych miejscach, np. przy wejściu do domu lub w kuchni. Przykre zapachy zamaskują też kwiaty takie jak jaśmin czy gardenia. Zasada jest prosta - im więcej, tym lepiej, a także bardziej pachnąco.

Świece zapachowe

Świece zapachowe to dobry sposób dla każdego, kto zastanawia się, jak zmienić zapach w mieszkaniu, a w dodatku lubi ozdoby. Do wyboru jest mnóstwo opcji, a gama zapachów zadowoli nawet najbardziej wymagających. Oprócz popularnych i sezonowych aromatów, można spotkać też zapach świeżego prania, whiskey, szampana i ciasteczek czy nawet... bekonu. Świece mają zazwyczaj piękne szklane opakowanie, więc pięknie prezentują się w każdym miejscu.

Zioła i owoce

Świetnym sposobem na ładny zapach w mieszkaniu jest przygotowanie specjalnej mieszanki składającej się z plasterków cytrusów i ziół, takich jak lawenda czy mięta. Możesz wybrać te, które lubisz najbardziej. Następnie wszystkie składniki zalej wodą i zagotuj. Dzięki temu uzyskasz w mieszkaniu bardzo świeży zapach.

Zioła możesz również ususzyć, stworzyć z nich pęczek lub jakąkolwiek inną kompozycję i ozdobić ściany mieszkania. Podobnie z owocami, wysuszone plasterki pomarańczy mogą być idealnym elementem wystroju, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Nawyki

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu może być również problem z czystością, choć nie tą, którą da się zobaczyć gołym okiem. Regularnie odkurzany dywan wygląda świetnie, jednak jego zapach może nie należeć do najprzyjemniejszych. Kiedy ukrycie przykrej woni nie pomoże, potrzebna jest neutralizacja. Najłatwiejszym sposobem jest użycie sody oczyszczonej, która ma silne właściwości dezodorujące. Dywan wystarczy posypać proszkiem, a po 15 minutach odkurzyć. Podobnie jest z koszem na odpadki. Chociaż jest regularnie opróżniany i czyszczony, może być źródłem nieprzyjemnego zapachu. Warto od czasu do czasu spryskać pojemnik płynem do dezynfekcji lub wsypać do środka sodę. Jeśli do systematycznego działania dołączysz mgiełki do pomieszczeń, efekt będzie gwarantowany.

Ładny zapach w mieszkaniu nie wymaga wielkich nakładów pracy, a może przynieść niesamowite efekty. Kilka prostych sposobów sprawi, że to właśnie zapach będzie największą, choć niewidoczną ozdobą Twojego domu.